sobota, 17 marca 2012

"Pogrom kolbuszowski"

Pamiętam że w dnie jarmarków w końcu 1918 r. i na początku 1919 r. przyjeżdżali rewolucyjni ludowcy do Majdanu i Tarnobrzegu – żeby agitować za rewolucyjnymi przemianami. Byli to ks. Okoń i Tomasz Dąbal. Przemawiali stojąc na furmance po prawej stronie rynku od kościoła. Mówili o podziale ziemi pańskiej pomiędzy chłopów, o chłopskich rządach i ustroju sprawiedliwości społecznej. Ludzie pytali się o coś, ksiądz odpowiadał, robił się hałas i śmiechy, drwiny. Niektórym chłopom podobało się to co mówili mówcy. Bardziej jednak niż do władzy dążyli oni do zdobycia jakichkolwiek dóbr materialnych, do obrabowania Żydów, którzy nazywali ich gojami, chamami. I zaczęły się rabunki i pogromy Żydów w naszych miasteczkach. W Kolbuszowej odbyło się to w dniu 6 maja 1919 r. późnym popołudniem. Wielkie gromady chłopów uzbrojonych w łomy, żerdzie, pałki, jechały na wozach od Świerzowa i z innych wsi i rzuciły się rabować żydowskie sklepy, najpierw od wikarówki do mostu. Rozbijali pozamykane drzwi, okna wchodzili do wewnątrz. Jedni bili Żydów, łapali dziewczęta i gwałcili, inni zabierali ze sklepów i domów ich to, co się dało, towary, pościel, żywność ładowali na wozy i zabierali, odjeżdżając. Ja stałem z którymś z kolegów na schodach uliczki wiodącej z rynku do szkoły męskiej i przyglądałem się strasznemu widowisku. Panował pisk, krzyk, huk rozbijanych drzwi, okien i mebli, nawoływanie rabujących.
Nagle na posterunku wojskowym mieszczącym się w rynku przy uliczce do żydowskiej bóżnicy widać było wychodzących uzbrojonych żołnierzy i cywilów. Biegli oni wzdłuż domów ku dużemu mostowi. Część z nich uderzyła na rabusiów, wpadających do domów. Druga część blokowała im drogę do rzeki. Wojskowi złapali z dziesięciu chłopów. Podobno od Tarnobrzega szli inni chłopi i mieli starcie z wojskiem zastępującym im drogę. Przybyła potem nowa kompania wojska z Rzeszowa i dokonała – po odczytaniu wyroku sądu wojennego, egzekucji na rabusiach.
Józef Lenart, Moje wspomnienia, (w) Rocznik Kolbuszowski, nr 3, Kolbuszowa 1994, 

5 komentarzy:

 1. Pogrom to za duże słowo i jest ono wykorzystywane instrumentalnie przez żydowskich historyków.
  Są też inne źródła, które opisują te zamieszki z 6 maja 1919 r. spowodowane nie tyle antysemityzmem, co ogromną biedą i kryzysem na wsi po I wojnie światowej. Pierwszym celem były towary i pieniądze ze sklepów zarówno polskich jak i żydowskich. Prowodyrzy rozbojów i kradzieży zostali surowo ukarani, nawet śmiercią.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Pogrom" za duże słowo?! Czytałeś tą samą relację, co ja?
   I nie jestem żydowskim historykiem!

   Usuń
 2. i am sorry but i would like to know more about pogrom kolbuszowski, my wife was born in Kolbuszowa and i am italian, why people dont want to remember this "smutny dzien?"
  when i listen to the people around Kolbuszowa talking about zydow it seem to me that it may happend oncemore, doing that you, poles hate zydow to much even today, and even now that they not exist anymore, who is able to tell me how many people had been killed? it seem to me that the history doesn't teach the people,, better the stupid poles people, the hate against Zydow (antisemitism) will not give you richness but only stupidity? why i still find written often in the wall jebac zydow or zabic zydow? i feel to be a bit Poles but when i reed these criminal words in the wall, i think, and i am sorry, that Poles, my lovely poles people are the most racist nationality in the world! only in Poland it is possible to reed these stupid racist criminal words written on the wall or at the bus stop, and every time i reed it i become very nervous, if one time i will see any fantasius stupid idiot write this in all poles territory or abroad i will make a picture and go to police, in Germany or in many countrys it is enough to go 10-15 years in prison.....please poles friends travel and open your eyes....greatings from someone that love Poland, arrivederci!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. The best start to fight anti-Semitism is Your backyard.

   https://en.wikipedia.org/wiki/Antisemitism_in_21st-century_Italy

   Usuń
  2. Do you see this words only in Poland? I saw this words and really hate in Israel, in Paris, in Germany. Don't speek about polish people - stuped, you are in that moment stuped. I invite you to Kolbuszowa, we will talk about Jude and about Polish people (sorry if I made mistake).
   Szalom!

   Usuń

Komentarz ukaże się po akceptacji przez administratora.