sobota, 14 kwietnia 2012

Pamięć

72 lata temu Niemcy zmusili  kolbuszowskich Żydów do porządkowania "nowego rynku" który zniszczyli podczas wojny w 1939 roku.W tle budynek "starej poczty".W miejscu gdzie pracują mieszkańcy stoją dzisiaj bloki mieszkalne.


8 komentarzy:

 1. a 70 lat temu [rocznica!] zlikwidowali getto, czyli zamordowali połowę kolbuszowian, w tym połowę rady miejskiej... przygotowania do obchodów rocznicy już chyba trwają

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wątpię, że nasze władze będą o tym pamiętać, wszak znają zapewne nauczanie Jana Pawła II, który pisał ,,Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość''.

  OdpowiedzUsuń
 3. 25 czerwca odbędzie się uroczysta msza w Kolegiacie w intencji wymordowanych naszych współmieszkańców.Po niej nastąpi przemarsz pod Synagogę gdzie zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica.Wieczorem w miejskim Domu Kultury wystąpi zespół muzyczny z Izraela z utworami z tamtych czasów.

  OdpowiedzUsuń
 4. ...a towarzyszyć im będzie kapela Hudacy pod kierownictwem Pana Mazura.
  Świat może być piękny.

  OdpowiedzUsuń
 5. http://kolbuszowa.naszemiasto.pl/artykul/1030725,uroczystosci-upamietniajace-likwidacje-getta-w-rymanowie,id,t.html

  Można tak. Ale czaję, że jest kryzys, opuszczenie flag i włączenie syren o 12, a może i lekcje okolicznościowe w szkołach wystarczyłyby chyba.

  OdpowiedzUsuń
 6. O jakim kryzysie piszesz?Tablica + zespół muzyczny to zaledwie 20 tys złotych, tyle ile kosztował nikomu niepotrzebny tytuł Eurogminy.Jeśli radni zrzekną się swoich diet z jednej sesji to wystarczy.Pan Mazur z Hudakami wystąpi za darmo, w zamian za nazwę ronda.Ksiądz dobrodziej grosza nie weźmie bo byłby to wstyd na całą okolicę.Trzeba było by tylko opłacić siostrę kościelną,a sto złoty za takie obchody to chyba i radny Michał Karkut spółkę z burmistrzem Gilem wyskrobia.

  OdpowiedzUsuń
 7. A lew leżeć będzie z barankiem i pantera z koźlęciem.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja wierzę w ludzi a nawet przecudne cuda.

  http://kingsenglish.info/wp-content/uploads/2011/05/Lion-and-Lamb-lie-down-together.jpg

  OdpowiedzUsuń

Komentarz ukaże się po akceptacji przez administratora.