wtorek, 17 lipca 2012

Jakie podatki od turbin dla gminy?

1. Podatek od nieruchomości jest wartością znaną (uchwalony przez radnych), np. 0,70 zł
Np.
25 wiatraków x 400 m2 (powierzchnia zajmowana przez jedna elektrownie wiatrową) = 10 000 m2
+ nowe drogi dojazdowe (o ile będą się kwalifikowały do opodatkowania) szer. 4m x długość 5000m = 20 000m2

Razem daje to 30 000m2 x 0,70PLN = 21 000,00PLN/rocznie

(O ile inwestor nie dogada się z rolnikami i Gminą, że drogi dojazdowe do wiatraków są drogami dojazdowymi do pól uprawnych. W takim przypadku gmina będzie miała od dróg dojazdowych podatek rolny!)
TO JEST W CHWILI OBECNEJ JEDYNY PEWNY PODATEK!!

2. Podatek od budowli (wg ustawy max. 2% od wartości budowli rocznie).

Jeszcze kilka lat temu inwestorzy rzeczywiście płacili 2% od wartości budowli (czyli od wiatraka około 200 000PLN/rocznie). W chwili obecnej inwestorzy na początku obiecują złote góry po czym po ustaleniu dokumentacji, gdy gmina przestaje być niezbędnym partnerem, a staje się poborcą podatkowym zaczynają negocjować!! Obecnie mimo korzystnego dla jednej z gmin w woj. pomorskim wyroku sądu w Szczecinie, który uznał że turbina i sprzęt elektroniczny jest częścią budowli, nikt już o tym nie mówi. Również przedstawiciel inwestora mówi już tylko o podatku od fundamentu i ewentualnie masztu. Niestety nikt nie wie jak sprawa podatku rozwinie się w przyszłości. Prawdopodobnie naszą gminę czeka również ustalenie sądowne wielkości podatków.

W wersji pesymistycznej podatki będą naprawdę nieznaczące ponieważ budowlą wg inwestora będzie tylko fundament wiatraka.

Negocjacje powinny być podjęte przed przystąpieniem gminy do zmiany Planu Zagospodarowania Przestrzennego!!!


Czy burmistrz Zuba ma jakikolwiek plan ,koncepcje jak ma wyglądać opodatkowanie inwstora,oraz rolników?Czy jest to uwidocznione w Planie Zagospodarowania Przestrzennego?Mamy nadzieję że  przewodniczący  Komisji Rewizyjnej  RM ,pan Michał Karkut nie przepuści takiej okazji .



1 komentarz:

Komentarz ukaże się po akceptacji przez administratora.