czwartek, 30 sierpnia 2012

Społeczeństwo obywatelskie




Społeczeństwo obywatelskie – społeczeństwo charakteryzujące się aktywnością i zdolnością do samoorganizacji oraz określania i osiągania wyznaczonych celów bez impulsu ze strony władzy państwowej.

Mianem społeczeństwa obywatelskiego określa się takie społeczeństwo, w którym do minimum ograniczona jest ingerencja władzy politycznej w życie obywateli. W takim społeczeństwie obywatele z własnej inicjatywy tworzą odpowiadające ich potrzebom formy życia gospodarczego, społecznego i kulturalnego.

W Kolbuszowej oddaliśmy wszystko w ręce "władzy",układu  kilku osób które robią tu, co im się tylko żywnie podoba.Często wbrew naszym interesom.
Dzisiaj kolejna sesja rady miejskiej.Warto przyjść posłuchać,zobaczyć na własne oczy warto,należy i czy w ogóle można ,pozostawić tych ludzi bez jakiejkolwiek kontroli społecznej.

5 komentarzy:

  1. W SO o aktywność i samoorganizację ludzi głównie chodzi, a do tego potrzeba m. in. "chciejstwa" i znajomości różnych mechanizmów. Ale myślę też, że "społeczeństwo" jest zawsze w jakiejś "interakcji" z władzą ... byle na zdrowych, w miarę jasno określonych zasadach.

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety, nie ma my w sobie potrzeby bycia odpowiedzialnymi, za to co dzieje się za naszymi oknami.Kolbuszowa o 6 wieczorem wymiera,zamykamy się,ryglujemy drzwi.Zaczyna się szklana pogoda i wpuszczamy tę papkę łatwo strawną papkę do głowy.

    OdpowiedzUsuń
  3. długa droga przed nami, ale nie opuszczaj rąk Maglu, z takimi jak Ty będzie szybciej:)

    OdpowiedzUsuń
  4. My jesteśmy narodem. My. Nie spoceni faceci w garniturkach tylko my.Ludzie.... budźcie się.

    OdpowiedzUsuń
  5. a w ogóle Maglu, czy aby nie przesadzasz, nazbyt uogólniasz? może ludzie powinni się poczuć potrzebni i docenieni, żeby być "odpowiedzialni"? Wiesz, Twój blog to doskonałe miejsce do zorganizowania jakiejś akcji społecznej / heh / może choć flash mob ;)

    OdpowiedzUsuń

Komentarz ukaże się po akceptacji przez administratora.