sobota, 23 lutego 2013

Prof. dr hab. Włodzimierz Maciąg



Władze Dziekańskie i Rada Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego z wielkim smutkiem zawiadamiają, że w dniu 13 września 2012 roku zmarł Prof. dr hab. Włodzimierz Maciąg wybitny krytyk literacki, historyk literatury i powieściopisarz, w latach 1988-1991 dyrektor, a następnie wicedyrektor Instytutu Filologii Polskiej UJ, w latach 1986-1989 członek Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Profesor Włodzimierz Maciąg urodził się 3 stycznia 1925 w Brześciu nad Bugiem, od 1943 był żołnierzem AK. Więziony po wojnie w sowieckim obozie w Borowiczach, wrócił do Polski w 1946, studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, niebawem też stał się jednym z najbardziej znanych krytyków, znawcą najnowszej literatury, a także monografistą klasyków, takich jak Stefan Żeromski czy Maria Dąbrowska i historykiem literatury PRL. Był współredaktorem „Życia Literackiego", stałym współpracownikiem m.in. „Twórczości" i „Nowej Kultury", członkiem Związku Literatów Polskich od 1952 do 1983 i współzałożycielem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w 1989. W stanie wojennym publikował w czasopismach drugiego obiegu, był też współredaktorem czasopisma mówionego „Na Głos" przy krakowskim Klubie Inteligencji Katolickiej, a w latach 90. „Dekady Literackiej" i „Arki".




Przez szereg lat mieszkał w Kolbuszowej w pierwszym domu przed kinem po lewej stronie taki b. ładny murowany dom . Jego maka mieszkała tam do śmierci . Kto to pamięta?

4 komentarze:

  1. Pamięta moja babcia Emila (z domu Maciąg) , jego kuzynka .
    Babcia żyje i mieszka w małej miejscowości Cetula.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Piękna okolica! :) Dzięki za wiadomość!
      Przedziwne losy Polaków są ....
      Ze wspomnień które do mnie dotarły wynika że profesor pomógł wielu mieszkańcom Kolbuszowej studiujących w Krakowie.Ciekawa postać,ciekawa rodzina której losy warto byłoby gdzieś zapisać.

      Usuń
  2. Dzień dobry! Poszukuję kontaktu do spadkobierców Profesora w związku z użyciem fragmentu publikacji w podręczniku. Będę ogromnie wdzięczna za pomoc.

    d.castricum@nowaera.pl

    OdpowiedzUsuń
  3. Dzień dobry! Poszukuję kontaktu do spadkobierców Profesora w związku z użyciem fragmentu publikacji w podręczniku. Będę ogromnie wdzięczna za pomoc.

    d.castricum@nowaera.pl

    OdpowiedzUsuń

Komentarz ukaże się po akceptacji przez administratora.