czwartek, 18 lipca 2013

Czego Zuba nie zrobił?

Burmistrz Zuba gdy chodzi o czasowe parkowanie straszy konsekwencjami trwałości projektu,jednak podczas wydawania koncesji już takich oporów  nie miał.

W  okolicach strony 9 tego opracowania  >>kliknij tutaj<<,  podano przykładowe problemy w formie pytań i odpowiedzi: Przedmiotem projektu była rewitalizacja rynku (kompleksowa przebudowa rynku). Jeden z restauratorów prosi o możliwość odpłatnego zajęcia części rynku na (okresowe) prowadzenie działalności gospodarczej (ogródek piwny). Beneficjent nie założył dochodów z tego tytułu na etapie planowania inwestycji.


Co do zasady zmiany takie są możliwe. Beneficjent powinien zwrócić się pisemnie do IZ RPO WSL. Analizie wymaga poddanie przez IZ RPO WSL wpływu na maksymalny poziom dofinansowania (tzw. luka w finansowaniu). Projekty o koszcie całkowitym poniżej 1 mln Euro nie będą zobowiązane do zwrotu wygenerowanych dochodów. Jeśli koszt całkowity przekracza 1 mln Euro może być niezbędne zaktualizowanie analizy finansowej projektu oraz ewentualnie pomniejszenie dofinansowania (zwrot części dochodów - proporcjonalnie do poziomu dofinansowania) – zgodnie z art. 55 Rozporządzenia KE 1083/20064. W przypadku, gdy w związku z niezaplanowanymi przychodami wystąpi możliwości odzyskania części podatku VAT, Beneficjent powinien poinformować IZ RPO WSL o tym fakcie oraz proporcjonalnie zwrócić zrefundowany podatek VAT wraz z odsetkami (naliczonymi jak dla zaległości podatkowych od daty przekazania środków) w ramach możliwych do odzyskania środków.


Ciekawe, czy zatroskany o spełnienie wymogów trwałości projektu burmistrz Zuba wynajmując odpłatnie teren pod sezonowy bar piwny nie wpędził gminy w niezłe tarapaty. Jeżeli dochody uzyskane z wynajmu rynku nie zostały przewidziane w projekcie, to w razie kontroli trzeba je będzie zwrócić wraz z odsetkami!



Warto przeczytać:


Zaprzestanie działalności produkcyjnej lub zmiana charakteru własności elementu infrastruktury – praktyczny poradnik oceny wystąpienia „zasadniczej modyfikacji” (źródło: „Nieuzasadniona korzyść” – definicja pojęcia na użytek systemu wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności”, Deloitte Legal, Pasternak i Wspólnicy Kancelaria Prawnicza sp.k., na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, schemat na s. 48, >>kliknij tutaj<<


Artykuł z biuletynu Silesia-region (4/2010) pt. „Trwałość i dochodowość projektów” s.18-19

>>kliknij tutaj<<


„Zagadnienie zachowania trwałości projektu współfinansowanego z funduszy europejskich”, marzec 2012

>>kliknij tutaj<<



Tu podpowiadamy sołtysowi z Kupna, aby zapytał się burmistrza (na piśmie) o pokazanie listu z Wydziału Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego ,zabraniającego (w ramach trwałości projektu) budowy chodnika w tej miejscowości.
Z  możliwości tej, może skorzystać też właściciel firmy przewozowej Marcel który z tych samych powodów nie może mieć zatoczki przystankowej na ulicy Ruczki.

4 komentarze:

  1. Maglu. Znowu sie czepiasz naszych ,,władców" Chmielowca i Zuby, którzy wypoczywaja po długim nicnierobieniu. Przecież każdy ma prawo do wypoczynku a Ty probujesz ich wyrwać z tego blogiego stanu? Oj nie ładnie, nie ładnie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Chmielowiec, Zuba, Drausowna i Romaniuk to nasza najwieksza porażka. Nie widzimy szkodnictwa tych osób? Ich prywatne interesy są najważniejsze ???

    OdpowiedzUsuń
  3. Magiel nie pisz sam sobie komentarzy.

    OdpowiedzUsuń

Komentarz ukaże się po akceptacji przez administratora.