sobota, 21 września 2013

Bohdan Hnatewicz


W Kolbuszowej mieszkali nie tylko Polacy i Żydzi,ale też... Ukraińcy.
W 1894 roku 4 marca urodził sie tutaj Bohdan Hnatewicz jeden z przywódców UWO- Ukraińska Wojskowa Organizacja. Tajna ukraińska formacja rewolucyjno- terrorystyczna,



Działalność UWO sprowadzała się do typowo terrorystycznej działalności wymierzonej w państwo polskie. W wydanej w 1929 r. we Lwowie broszurze propagandowej UWO wzywało: "Trzeba krwi - dajmy morze krwi! Trzeba terroru - uczyńmy go piekielnym! Trzeba poświęcić dobra materialne - nie zostawmy sobie niczego. Nie wstydźmy się mordów, grabieży i podpaleń. W walce nie ma etyki. Etyka na wojnie to pozostałość niewolnictwa, narzucone przez zwycięzców zwyciężonym".

>>całosc<<

W Polsce to terrorysta,a na Ukrainie bohater którego imieniem nazywane są ulice.

Nasz wspólna historia ma wiele białych plam.
W Kolbuszowej jest chociażby spora grupa wysiedleńców z kresów wschodnich,jak chociażby Nagasiowie,tudzież... Romaniukowie.Może ktoś  z Korso zrobi kilka ciekawych wywiadów na ten temat?Tygodnik ten zmienił szatę graficzną,ale dalej po staremu wieje z niego nudą.

14 komentarzy:

  1. Ja wiem, że trudno jest trzymać poziom, ale nie bądź aż tak żałosny

    OdpowiedzUsuń
  2. Żałosne są anonimowe komentarze, bez uzasadnienia postawionej tezy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. niby dlaczego uzasadniać tak oczywiste spostrzeżenie.

      Usuń
    2. Cóż, zdaje się, Maglu, że Ty też chcesz być anonimowy, więc zarzut jakby chybiony.

      A pisząc, że jesteś żałosny miałem na myśli Twoje zestawienie notki biograficznej kontrowersyjnej (co najmniej) postaci z korzeniami wybranych, kolbuszowskich rodzin. To naprawdę nie było subtelne.

      Usuń
    3. ???
      Dlaczego zwrócenie uwagi na to, że o historii tego miejsca,o ludziach tu mieszkających wiemy bardzo niewiele, ma być żałosne i mało subtelne?Ilu ludzi w Kolbuszowej wie o "Nagasiach" i "Romaniukach"?

      Usuń
    4. Bo Ukraina be. Bo analfabetyzm historyczny. Bo myślenie gotowymi schematami.. Bo zazdrość. Bo wrogość do wszystkiego co inne. Bo niemożność przyjęcie czegokolwiek innego od tego co było "zawsze". Bo ciasnota umysłowa.. Bo czarno - biały obraz świata. bo rkl na tablicy rejestracyjnej i rkl w głowie. Bo Kolbuszowa.

      Usuń
    5. http://nadbuhom.pl/art_2545.html

      Usuń
  3. Proszę nie obrażać T. Korso. Czołowy redaktor tej gazety imieniem Bohdana H. nazwałby ulicę na której mieszka, jego imieniem. Pytanie jaka kapela by grała na otwarciu jakaś etniczna sponsorowana przez skansen jako nasze dziedzictwo/pardon dziewictwo narodowe/ hudacy. Później pomnik dla wybitnego kolbuszowianina no i tytuł zasłużonego.
    Z kropidłem biegał by jakiś ksiądz wyklęty ale nie przez wyborczą albo politykę czy TVN. Na koniec festyn danie główne pęcak na dwanaście sposobów, sało z żywcem opalanej świni i pieczeń z ogniska na tryzubie, rodzaj mięsa dowolny, może być długie świńskie lachskie udo/ tu błysnę A. Szklarski Tomek...

    OdpowiedzUsuń
  4. Szukamy. Kto nie lubi za bardzo Korso, Hudaków, tego co dzieje się na skansenie, zna słowo tryzub. (w tym mieście rzadkość)a jego edukacja zakończyła się na "Tomkach"

    :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Poszukaj kto cię lubi.

      Usuń
    2. nie muszę :-) a matołów mam tam gdzie ciebie :-)

      Usuń
  5. Nasz ukochany lokalny tygodnik zamieścił, artykuł o Bohdanie H. Zapomniany wybitny kolbuszowianin, urodzony w mieście obecnie polskim w /przyszłości w Wielikiej Ukrainie/. Dzięki artykułowi udało się uchronić tą wybitną postać i jej czyny od zapomnienia. Wprawdzie nie wiadomo jak długo mieszkał w Kolbuszowej ale wyniósł z naszego miasta dużo sympatii do naszego narodu i byłby zachwycony pietyzmem z jakim kultywowana jest jego rodzima kultura. Sprawę należy pociągnąć dalej i wykuć złotymi zgłoskami nazwę ulicy. Jest jedna wolna dochodząca do J. Piłsudskiego tam gdzie Polacy urządzili dla Żydów getto. Przecież Coś się Ukraińcom należy po tym jak zmasakrowaliśmy ich na Wołyniu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ktoś tu kultywuje kulturę ukraińską?

      Usuń
  6. W tym czasie żył w Kolbuszowej Antoni Wałęga, pytanie do komandira Panka, kto to był.

    OdpowiedzUsuń

Komentarz ukaże się po akceptacji przez administratora.