niedziela, 11 maja 2014

Zabawki z Kolbuszowej







Ptaszki klepaki, kogutki, fujarki - wszystkie ręcznie malowane i wystrugane z drewna. Jeśli chcesz prawdziwego konika na biegunach, przyjedź tu koniecznie.

Zaczęło się od ogromnego wiązu z wrośniętą w pień XVIII-wieczną zmęczoną figurką ukrzyżowanego Chrystusa. Całymi latami stał przy szosie sandomierskiej, aż tu nagle, na początku lat 70. zaczął wadzić PRL-owskim budowniczym. Postanowili wiąz wyciąć, żeby poszerzyć jezdnię i położyć chodnik. Na to podniósł się szum w okolicy. Koniec końców drzewo ścięto i przeniesiono do nowo powstałego, jeszcze pustego, Parku Etnograficznego w Kolbuszowej. To było „drzewo węgielne” przyszłego mu-zeum, z czasem dochodziły kolejne przed- mioty: warsztaty garncarza i kowala, pościel z ręcznie robioną koronką, a przede wszystkim drewniane zabawki Stanisława Naroga. Okolice Leżajska przed II wojną były prawdziwym zabawkarskim zagłębiem - drewniane koniki i lalki sprzedawano nie tylko na pobliskich jarmarkach, ale także we Lwowie, w Warszawie, Lublinie i Sandomierzu.

całość



2 komentarze:

  1. aż dziwne że jeden z tych kogutków nie znalazł się na szczycie kolbuszowskiego starostwa, cóż to byłaby za symbolika...

    OdpowiedzUsuń
  2. Magiel wiedziałam,że jesteś sentymentalny i niestety starzejesz się."Bo najbardziej mi żal, kolorowych jarmarków ....."

    OdpowiedzUsuń

Komentarz ukaże się po akceptacji przez administratora.