piątek, 5 sierpnia 2016

Wasze kamienice nasze ulice


We wrześniu wejdzie do życia "ustawa dekomunizacyjna". Samorządy będą miały rok czasu na usunięcie  nazw  propagujących osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące „komunizm lub inny ustrój totalitarny” .Z polskiego na nasze. Mamy rok czasu, na zmianę nazw kolbuszowskich ulic.
Są to :

 Obrońców Pokoju
 22 Lipca
 Janka Krasickiego
Gwardii Ludowej
Aleksandra Zawadzkiego
Najprostsza sprawa (moim zdaniem) jest z ulicą 22 lipca.Od lat burmistrz obiecuje, że zmieni przyszpitalną  Grunwaldzką na  dr Stanisława Krzaklewskiego. Wiadomo jednak, że jak coś obieca, to... obieca. Tutaj za jednym zamachem można upiec dwie pieczenie , bo ulica 22 lipca też sąsiaduje ze szpitalem.Tu można (przy okazji) dać ukłon w stronę dr Jarosława Ragana który jest gorącym zwolennikiem uhonorowania dr Krzaklewskiego.

Ulicy Obrońców Pokoju najprościej byłoby przywrócić starą nieoficjalną nazwę - Pańska. Dlaczego jednak nie upamiętnić w ten sposób dawnego wiceburmistrza Kolbuszowej - Jakuba Elensteina, który walnie przyczynił  się do odbudowy miasteczka po wielkim pożarze? Już przed wojną była w naszym miasteczku ulica jego imienia.

Dlaczego jednej z ulic nie nazwać: Celina Dudzińska? Słynna Celcia to akuszerka, dzięki której przyszło na świat wiele pokoleń dzisiejszych pnioków, krzoków i ... traw.W czasie okupacji niemieckiej ukrywała w swoim  domu Żydów. Oskarżona wniosła sprawę do sadu o pomówienie.
Wygrała i uratowała przed śmiercią nie tylko siebie- fascynująca  postać. Prawdziwa legenda naszego miasteczka.

Takich osób jest znacznie więcej,niestety są one zupełnie nieznane naszym samorządowcom dla których historia Kolbuszowej zaczęła się w 1990 roku.
Dlatego już teraz trzeba zawiązać społeczny stowarzyszenie-komitet który zaproponuje osoby które bezwzględnie powinniśmy uhonorować nazwami ulic.
Na przewodniczącego proponuję Andrzeja Wesołowskiego. Nie tylko (jak mało) kto zna historię naszego miasteczka, ale też w można (przy okazji) dobrze w Galicji zjeść . ;)

10 komentarzy:

 1. Nie podniecaj się aż tak drogi Maglu!Skończy się na Lecha Kaczyńskiego i Katastrofy Smoleńskiej.Tutejsi krawaciarze tak mają.Teraz akurat są z PiS.

  OdpowiedzUsuń
 2. przy okazji najbliższych wyborów mieszkańcy poszczególnych ulic sami powinni się wypowidzieć w referendum

  OdpowiedzUsuń
 3. Krętą uliczkę w kierunku Przedboża należy nazwać im.Magla-Wioncka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuje Ci Maglu za wyróżnienie. Jak chodzi o patronów ulic to proponuje:
  -Rodzinę Lubomirskich za stworzenia Miasta Kolbuszowa,
  -księdza Antoniego Dunajeckiego za rozbudowę Kościoła pw. Wszystkich Świętych i jego postawę w czasie II wojny światowej,
  -majora Tadeusza Chodorowskiego, oficera Wojska Polskiego którego korzenie sięgają Kolbuszowej, a w 1939 roku oddał życie za Wolność i suwerenność Naszej Ojczyzny,
  -Efraima Haara za utrwalenie dawnego wizerunku Naszego Miasteczka na zdjęciach i pocztówkach,
  -doktora Leona Andermana, był żołnierzem Legionów i kolbuszowskim lekarzem, pierwszym przewodniczącym Judenratu w kolbuszowskim Gettcie, na propozycję uratowania go przed straszliwą śmiercią odpowiada wysłannikowi „Boryny”(dowódcy Obwodu AK Kolbuszowa):”Pójdę tam gdzie mój Naród”,
  -Obwodu AK „Kefir”.
  Andrzej Wesołowski

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panie Wesoły, rozumiem argumenty co do Polskich nazwisk ale po jakiego grzyba nazywać ulice niezrozumiałymi i trudnymi w pisowni nazwiskami! Jeśli yli zasłużenie i udzielali się dla Kolby to uhonorować Żydów tablicami,miejscami pamięci, itd,itp.!!!

   Usuń
  2. Anonimowy z 7 sierpnia 2016 23:17 to pewnie ten nieuk z urzędu, dla którego nawet nazwisko Piłsudski niezrozumiałe i trudne w pisowni.

   Usuń
 5. Obrońców Pokoju to przed pierwszą wojną była Pańska. Piłsudski nakazał zmienić Pańskie na Trzeciego Maja tak też nazywała się ulica obrońców do drugiej wojny.

  OdpowiedzUsuń
 6. Obrońców Pokoju to przed pierwszą wojną była Pańska. Piłsudski nakazał zmienić Pańskie na Trzeciego Maja tak też nazywała się ulica obrońców do drugiej wojny.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jakuba Ecksteina doktora nauk ekonomicznych, zarządcy dóbr hrabiów kolbuszowskich. Właściciela domu obecnie siedziba GS przy Rzeszowskiej. Inicjatora odbudowy Kolbuszowej po pożarze z 1900 roku, negocjatora pożyczki na odbudowę
  / 60 000 koron/.Honorowego obywatela miasta,potomkowie żyją w Izraelu.Ulicę jego imienia na Piekarską zmienili Niemcy.

  OdpowiedzUsuń
 8. po co tyle kombinować?
  Zmienią się czasy i znowu będzie zmiana ulic.
  Nadajcie ulice od nazw i dat miesięcy i będzie pierwszego stycznia, drugiego stycznia itd.
  Starczy wam nazw ulic na 100 lat ,albo i więcej

  OdpowiedzUsuń

Komentarz ukaże się po akceptacji przez administratora.