niedziela, 26 marca 2017

Inny świat

Od kilku tygodni Kolbuszowa  wrze plotkami  na temat tajnych współpracowników SB.
IPN udoskonalił  wyszukiwarkę po swoich zasobach i bez problemu w kilka sekund możemy sprawdzić, czy nasz  znajomy, teściowa albo szwagier ma coś na sumieniu.

Wrzuciłem na chybił trafił kilkadzieciąt nazwisk. Nie ma tam tych, których oto podejrzewałem. Znalazłem za to kilkanaście osób które lubę i szanuję.
Szok.

Te informacje mogą być jednak zwodnicze. Może się bowiem okazać, że tomy akt  kilkunastoletniego TW, mogą zawierać tylko śmieciowe nikomu nie szkodzące informację. Z drugiej strony, nawet tylko jedna notatka, kilkudniowego donosiciela mogła zniszczyć życie wielu ludzi.

System totalitarny stawiał człowieka w sytuacjach moralnie skrajnych, dlatego w ocenach powinna
nas cechować powściągliwość.i nie przebaczaj zaiste nie w twojej mocy
przebaczać w imieniu tych których zdradzono o świcie

strzeż się jednak dumy niepotrzebnej
oglądaj w lustrze swą błazeńską twarz
powtarzaj: zostałem powołany - czyż nie było lepszych
Herbert Zbigniew- Przesłanie Pana Cogito

W Innym Świecie Gustaw Herling-Grudziński , odwrócił się plecami do szukającego "zrozumienia" donosiciela i w milczeniu patrzył przez okno.
Może widzał tam lud kolbuszowski, stojący dzisiaj przed takimi samymi dylematami?13 komentarzy:

 1. Lubię i szanuję - trzeba zamienić na czas przeszły. Tyle.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cieszę się Maglu, że wróciłeś :) Inwentarz IPN jest wybiórczy i szczątkowy - mam podobne doświadczenia po przeglądnięciu zaledwie kilku nazwisk...

  OdpowiedzUsuń
 3. Ujawnione przez "Inwentarz.ipn" sygnatury akt rzucają światło na wszystkich zaangażowanych w politykę, po obu stronach barykady. Aż mnie zszokowało jak popatrzyłam na działaczy Solidarności z mojej gminy Raniżów. Mamy takich jak Ludwik Pełka TW "Kowalski", że o ormowcach nie wspomnę.
  Zdrugiej strony mamy ludzi odważnych, nieugiętych wobec komuny. O takim chyba jedynym jedynym z powiatu przeczytałam w Przeglądzie kOlbuszowskim. A Magiel czytał? Jak czytał to dlaczego to przemilczał. Jedyny który otrzymał Krzyż wolności i solidarności od IPN i który nie ma nic jak to się mówi "za uszami". Korso go zignorowało, nawet o nim nie wspomnieli, chyba dlatego że nie popiera PO ?

  OdpowiedzUsuń
 4. jak to wyszukać i gdzie ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podaję adres www: http://www.inwentarz.ipn.gov.pl/ Skopiuj ten adres i wklej w google. Po wyświetleniu strony internetowej, w okieneczku po lewej stronie wpisz imię i nazwisko osoby, o którą ci chodzi. Wyskoczy wykaz osób o takim nazwisku. Zwróć uwagę na datę urodzenia, imię ojca i czy znajduje się w aktach KW MO w Rzeszowie. To ważne żeby wykluczyć pomyłkę.

   Uwaga: To jest dopiero początek tworzenia tego inwentarza. Co pewien czas jest on systematycznie uzupełniany. Osób których tam dziś jeszcze nie ma, będą za jakiś czas. Cierpliwości.

   Warto naprawdę tam poszperać. Polecam. Wreszcie IPN ujawnił społeczeństwu informacje o tych szujach, zdrajcach, sprzedawczykach, którzy dorabiali się na donoszeniu na porządnych ludzi. Brali za to bardzo duże, jak na tamte czasy pieniądze. Awansowali na stanowiska dyrektorów, kierowników, prezesów, inspektorów. Poza tym ci dranie byli praktycznie bezkarni. MO, Sądy i wszelka władza przymykała oczy na popełnione przez nich przestępstwa. Nawet mandatów im nie dawali. W Sądach zawsze wygrywali. Przydziały na maszyny rolnicze i materiały budowlane pierwsi dostawali. Szuje.

   IPN wreszcie tych szmaciarzy odkrył. Są tam ich nazwiska, imiona ojców i daty urodzenia oraz sygnatury teczek ich ciężkiej pracy, jako "TW" lub ORMO.

   Padł blady strach na wielu kolbuszowskich działaczy samorządowych, społecznych i politycznych. W "Inwentarzu IPN" figuruje m.in. Stefan Orzech, Karol Grodecki, Maciej Skowroński. Z Raniżowa Paweł Kwaśnik, Marian Kordela, Julian Wiącek, Adam Woś, M. Samojedny, Ludwik Pełka przewodniczący zarządu gminnego Solidarności, Bronisław Stec zastępca przewodniczącego gminnej Solidarności były wójt, długo by wyliczać. Szok.

   Usuń

 5. Kierownik Stanu Cywilnego w Niwiskach - Teczka personalna tajnego współpracownika pseudonim "Jantar" dot. Kazimierz Pieniek, imię ojca: Karol, ur. 23-06-1952 r.
  źródło http://inwentarz.ipn.gov.pl/showDetails?id=94130&q=pieniek%20kazimierz&page=1&url=[|typ=0]

  OdpowiedzUsuń
 6. Maglu czym się różnisz od donosiciel sprzed lat?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Magiel komentuje,ocenia, działalność osób publicznych.To jest prawo każdego obywatela.
   Robi to oficjalnie, bez wynagrodzenia i wygranej na loterii.

   Usuń
  2. Bu cha,cha,cha.
   Maglu strzyże i czesze w inny sposòb,ale piniondz mu nie śmierdzi i fikołki wraz z rodziną robi takie jak TW sprzed lat. Czasy inne to i metody inne.

   Usuń
  3. Nie tak jak Bolek.
   Ciekawe czy ten co trafił szóstkę w Kolbusziwie był tak jak prezydent- elektryk? Dziś 5 baniek.

   Usuń
  4. uwaga !!! TW Kontratakuje !!! :-)

   Usuń
  5. Tym, że w przeciwieństwie do ciebie magiel nie jest komuszym agentem

   Usuń
  6. Bardzo yntelygentnie,bardzo yntelygentnie maglu się tłumaczy.
   Szuja jest tylko donosicielską szują.

   Usuń

Komentarz ukaże się po akceptacji przez administratora.