niedziela, 21 maja 2017

Kolbuszowski skansen (wiecznie) żywyDzisiaj 21 maja mszę trydencką w kościele św. Marka Ewangelisty na kolbuszowskim  skansenie odprawi ks. Marcin Dunaj z Parafii św. Jana Chrzciciela w Kupnie.Korzenie mszy trydenckiej sięgają pierwszych wieków chrześcijaństwa. Od zwyczajnej formy rytu rzymskiego, czyli mszy odprawianej codziennie we wszystkich kościołach mszę trydencką różni przede wszystkim język. Zarówno modlitwy, jak wezwania i odpowiedzi są po łacinie, gdyż w okresie formowania się tego rytu był to język kościoła.

Inną najbardziej zauważalną na pierwszy rzut oka różnicą jest strona, w jaką zwrócony jest kapłan. Przez większą część mszy stoi on przodem do ołtarza i tabernakulum. Na ołtarzu znajduje się krucyfiks, przypominający o tym, że msza jest kontynuacją ofiary Chrystusa.

Msza trydencka, jakkolwiek dziś rzadka, nigdy nie została w Kościele rzymskokatolickim zakazana i wciąż może być odprawiana. Papież Benedykt XVI wskazywał na to, że ten ryt powinien być „otaczany należnym szacunkiem ze względu na swój czcigodny i prastary zwyczaj”.

więcej -kliknij tutaj

zdjęcie- Hej Mielec
Jest to dobra okazja, żeby się przekonać na własne uszy, że mówienie po łacinie, może (czasami) oznaczać zupełnie co innego.
Spodziewana jest liczna delegacja z kolbuszowskiego starostwa.

6 komentarzy:

 1. Podczas mszy Starostę reprezentował będzie Mahlu.
  Urzędasy po cichu,po wielkiemu cichu zebrali znaczną kwotę w intencji nie używania łaciny w godzinach pracy przez Kuraka naczelnego.

  OdpowiedzUsuń
 2. Podobno naczelnik ze starostwa zabronł komukolwiek go reprezentować. Som moge być wszędzie- powiedzioł.☝

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bo łon jest mobilny tak argumentował zakaz.

   Usuń
 3. Jaka łacina. Starosta dawno się przerzucił na pomigowo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A słyszałeś go kiedykolwiek, co któreś słowo po łacinie- oczywiście kardysiowej?

   Usuń
 4. Oj ta Łacinę Kardysiowa ma opanowaną lepiej jak migowy.

  OdpowiedzUsuń

Komentarz ukaże się po akceptacji przez administratora.