poniedziałek, 1 maja 2017

Reforma oświaty w Kolbuszowej


Od kilku lat burmistrz Zuba narzekał, że za dużo "dokłada" do oświaty.Kilka milionów zamiast w kanalizacji, ląduje w kieszeniach nauczycieli, albo nie wiadomo gdzie i po co.

Przed wyborami samorządowymi nie chciał jednak  (nie jest dziwne)  robć  radykalnych reform.
W zeszłym roku ruszył jednak z kopyta. Przygotował sobie podkładkę w pastaci zewnętrznego audytu gminnej oświaty.
Rachmistrze przeliczyli , że 4 szkoły trzeba zlikwidować. Burmistrz zacierał ręce, że jednak miał rację i trzeba likwidować (nie tylko porodówkę).

Aliści...
Wygląda  na to że burmistrz Zuba oprócz Supernowości, Korso, Przęglądu Kolbuszowskiego, oraz Ziemi Kolbuszowskiej nie czyta nic więcej.Co czyta burmistrz Zuba - kliknij tutaj

Gdyby było inaczej , to wiedziałby, że jego własna partia przygotowuje reformę oświaty i całe te audyty psu na budę.Ile to kosztowało?
Dodatkowo PiS obiecał, że żadna wiejska szkółka nie zostanie zlikwidowana.Szach i mat.

Zamiast racjonalnej reformy, cięcia kosztów, szkoły na wioskach... powiększy się do ośmioklasowych.
Oznacza to, że koszty wzrosną.

Można dyskutować, czy ze względu na poziom nauczania ,istnienie takich małych szkół ma sens .
Jedno jest jednak pewne, aby zapewnić w nich odpowiednią edukację trzeba dużo więcej zainwestować. Nie tylko w nauczycieli, ale przede wszystkim pomoce naukowe,zajęcia pozalekcyjne.
Ponieważ tak się nie stanie, zafundujemy tym dzieciom koszmar.
Sobie zresztą również, bo z drugiej strony równie skutecznie topią nas koszty budowy kanalizacji, ale o tym jutro.


36 komentarzy:

 1. A po Maglu co dzieciskom dobre wykształcenie, jak kliczą się tylko układy? Bez tego tylko zmywak w Anglii , albo murarka w Niemczech.

  OdpowiedzUsuń

 2. A po co Maglu dzieciskom dobre wykształcenie, jak kliczą się tylko układy? Bez tego tylko zmywak w Anglii , albo murarka w Niemczech.

  OdpowiedzUsuń
 3. W związku z tym jak on tu nam rządzi jego szef Jarosław powiedział o tak być nie bedzie żeby takie Zuby kadencja za kadencją rządziły i co dalej burmistrzu. Ostanie się nam sołtys i on wybuduje nowy lepszy świat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chrześniak jest bardzo dobry przykładem, że w Kolbuszowej liczą się nie wykształcenie, umiejętności, tylko układy.Dobre szkły są niepotrzebne, od razu wiadomo kto kim zostanie, a kto bedzie zmywał naczynia w Anglii.

   Usuń
  2. Zuba jest dobry w wydawaniu pieniędzy.Nam potrzeba gospodarza, któy potrafi też zarabiać.

   Usuń
  3. JZuba wie co robi. Jak jedna naprawdę mądra z rządu tak powiedziała to Beata i wszystkie pisiory stos już prawie rozpaliły. Czyli nie chodzi o to żeby zarabiać tylko żeby rozp. Może jednak będzie na tym stołku spokojnie do emerytury.

   Usuń
 4. Niech się świeci 1 -maja.
  Biorę rydel i idę kopać działkę.
  A oświatę mam w konalizacji.
  Po robocie świętuję dalej z browarem.
  Proletariusze wszystkich krajów łączcie się. Wyklęty powstań ludu ziemi...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Daruj sobie przekopywanie działki pod grzadki. Podnieśli tak stawki za wodę , że nie opłaca się nic sadzić.

   Usuń
  2. leje co drugi dzień ,to podlewać nie trzeba

   Usuń
  3. Zanim dopadnę grabki , zażyje browarek.
   Życie jest piękne,a pić się chce.
   Po browarku podleje sam. To takie ogrodowe perpetum mobile.

   Usuń
 5. Pomoce naukowe na wsiach są i to lepsze niż w mieście. Głupi mikroskop - a w Kolbuszowskich szkołach prawie niedostępny. Opieka na wsiach lepsza - bo nauczyciele panują nad mniejszą ilością uczniów. 8-klasowe szkoły to to samo obszarowo co podstawówki + gimnazja - nie widzę dodatkowych kosztów. Wożenie maluchów do molochów to durny pomysł nie mający nic wspólnego z rozsądkiem - no chyba że się bierze pod uwagę wyłącznie ekonomie i chce się z dzieci zrobić od małego jednostki systemowe - podporządkowane grzecznie władzy bez zbudowanego ego, przyzwyczajone do wyścigu szczurów od przedszkola. A i lekarze zarobią bo wiadomo ze małe dzieci w dużych grupach chorują. A i psychologowie - bo nie jest tajemnicą że dzieciaki z miasta nie wyrabiają psychicznie i korzystających jest coraz więcej. Audyt? Kto robi audyt w jednostkach nie prowadzących działalności gospodarczej???? Tam gdzie mamy do czynienia z pojęciami "zysk", "strata" - tam się robi audyt. Kto zleca to firmie zewnętrznej - no chyba że firma miała po prostu zarobić. Tylko po co jest w takim razie inspektor d/s oświaty. Od pobierania pensji??? Nad finansami szkół pracuje cały sztab w Zespole Oświatowym. To co robi inspektor oświaty w gminie? Czy zamiana Zakładów Komunalnych dała nam wymierne oszczędności (korzyści)? Na pewno nie jest taniej. Więc może zamiast tych wielkich reform (gadania o nich) należy wziąść się po prostu do pracy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle. Dzieci z wiejskich szkół mają gorsze wyniki na testach, gorzej radzą sobie w dużych szkołach ponadpodstawowych.

   Usuń
  2. Wiejskie małe szkoły moga być lepsze , pod warunkiem, że odpowiedni będa finansowane, że zatrudni się odpowiednia kadrę. W Kolbuszowej tnie się na wszystkim w dużych szkołach tego tak nie widać.W małych ucierpią tylko na tym dzieciaki.

   Usuń
  3. Gorsze wyniki na testach? Gorzej radzą sobie w duzych szkołach ponadpodstawowych? Po pierwsze szkoła szkole nie równa i tam gdzie dyrektor dobrze rządzi, rodzice "kontrolują" a grono pedagogiczne się stara - jest dobrze. Tam gdzie stare pudernice ciągle "uczą" i mają głębokie przekonanie o swoim niezastąpieniu - tam jest jak jest. Zresztą - przecież o tym wszyscy wiedzą gdzie jest dobrze a gdzie nie. A co do tych gorszych bo "wsiowych" proszę wnikliwie przeanalizować statystyki i nie siać propagandy!

   Usuń
  4. Nieprawda, że dzieci z wiejskich szkół mają gorsze wyniki na testach. Proszę sprawdzić sobie na stronach OKE wyniki egzaminów szóstoklasistów. Szkoły wiejskie osiągały znacznie lepsze wyniki niż szkoły miejskie. Żadna ze szkół podstawowych w Kolbuszowej nie osiągnęła 9 (najwyższego) stanina w przeciwieństwie do szkół wiejskich z terenu powiatu kolbuszowskiego.

   Usuń
  5. Na wsiach klasy 4- i 8 osobowe to nauczyciel do każdego dziecka dotrze a nie jak w Kolbuszowej klasy pierwsze 25 osobowe bo nie ma pieniędzy na utworzenie jeszcze jednej klasy dzieci na wsiach mają zadania odrobione na lekcjach bo nauczyciel zdąży S gdzie porównywać klasę 25 osobową z 8 osobową a słyszałem że są i mniejsze 5 osobowe na wsiach i jak tu porównywać wyniki i pracę nauczyciela na wsi w klasie paroosobowej i w mieście dwudziestoparoosobowej i jeszcze dodatek wsiowy mają

   Usuń
  6. Liczą się wyniki, a te mówią jednoznacznie - lepiej uczą szkoły wiejskie. Na pewno w powiecie kolbuszowskim. I nie jest prawdą, że są tam wyłącznie klasy kilkuosobowe. Są też kilkunastoosobowe i większe. Ludzie piszą bzdury o wiejskich szkołach, bo nauczycielom w miastach brakuje etatów. Jakie rozwiązanie? Zlikwidować wiejskie szkoły i dowozić dzieci do szkół miejskich, żeby nauczyciele w miastach mieli pełne etaty. Dobre sobie!

   Usuń
  7. Tylko jak to jest gdy na lekcji są 2 roczniki (np. Klasa 3 i 4) wiec po 22,5 min. dla każdej, chyba że ten sam program nauczania.

   Usuń
  8. O to trzeba zapytać nauczycieli, którzy uczą w klasach łączonych. To też jest zastanawiające - nie dość, że na wsiach uczą w klasach łączonych, to jeszcze osiągają o wiele lepsze wyniki niż w mieście (powiat kolbuszowski). Można sprawdzić na stronach OKE.

   Usuń
  9. to proste ,dwa lata nauki zaliczą w rok i tak w wieku 12 lat ci zdolniejsi pójdą już do szkól średnich.
   Państwo zyska bo 4 lata wcześniej pójdą do pracy i będą dłużej pracować do emerytury.

   Usuń
  10. Nieprawda, od razu po przedszkolu pójdą do średniej szkoły!

   Usuń
  11. Do anonima z 15:20 nie wiem czy Ty (pewnie nauczyciel lub dyrektorka małej szkoły)czy też władze gmniny pod które podlegasz wprowadzją mnie w błąd o rezultatach nauczania miasto- wieś. Ponieważ gościu który pełni eksponowane stanowisko osobiście mi opowiadał jak jest, tylko nie chcą mówić o tym głośno bo na ucznia ze szkoły wiejskiej są większe subwencje.

   Usuń
  12. Nie trzeba być na żadnym eksponowanym stanowisku, by zajrzeć do sieci: http://www.oke.krakow.pl/inf/staticpages/index.php?page=20050817110615946
   Średnio rozgarnięty użytkownik da sobie radę.

   Usuń
  13. Pani(e) mgr a może dr bo profesorów w kolbuszowskich szkołach to raczej nie ma, domniemywam że jesteś nad rozgarnięty. Internety trochę opanowałem, może nie tak bardzo jak TY. Natomiast chodziło o to co mówią goście rządzący gminą, nie tylko co mają na papirze (sprawozdania, wyniki nauczania itp.) ale przede wszystkim co wiedzą z nauczania swoich dzieci. W obecnych czasach jak powinieneś wiedzieć liczy się wiedza jak ją stosujesz w praktyce no i plecy.
   Ps. Odnośnie tych wszystkich egzaminów to część mgr. powiedzmy sobie szczerze pomaga swoim wychowankom by podnieść szkółkę w rankingu OKE.

   Usuń
  14. Tak, tak. A świstak siedzi i zawija je w te sreberka

   Usuń
  15. A może w złotka, a TY z nim i pupilami i wołacie jesteśmy najlepsi.

   Usuń
  16. I jeszcze jedno, tylko pamiętaj że gdy ktoś odwinie te sreberka i zobaczy zardzewiały kawałek metalu to raczej nie będzie zadowolony. To tak jak z tym rankingiem. Pamiętaj prawda wcześniej czy później ujrzy światło dzienne, przykład: matura samego prezydenta Bronka K.

   Usuń
  17. Lepszy przykład to teczki w IPN,bo na maturze to jak się dało to każdy coś ściągał ,chociażby dla pewności by czegoś ze stresu nie pomylić(wzoru,daty).
   Tak jest do dziś,wystarczy posłuchać młodzieży.

   Usuń
  18. Prawda to na dnie kielicha, ale Ty go odstaw. No chyba żeś (B)Olek.

   Usuń
  19. Mówią jakoś tak: że przysłowia modrością narodu, znasz:
   Prawda w oczy kole.
   Prawda jak oliwa zawsze na wierzch wypływa.
   Ile wina w głowie, tyle prawdy w słowie.
   Kończmy tę wymianę. Może Magiel napisze kolejny ciekawy post to się podroczymy.

   Usuń
 6. Zuba, Kardyś, Chmielowiec, wykształciły się w wiejskich szkołach ośmioklasowych.To dowód na to, że trzeba je zlikwidować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Misiewicz po gimnazjum. W kosmos!

   Usuń
 7. Szkoda Maglu że zawiesiłeś bloga gdy te "nasze" władze przeprowadzły tajne niby decyzje w wąskich grupkach o tych szkółkach. Być może lepiej by poszło jak z oddziałem na którym wiatr wieje a decydenci podobno żałują swojej decyzji.
  Odnośnie tych szkół głośno powiedział prawdę tylo Gil że idą na nie wielkie pieniądze.

  OdpowiedzUsuń
 8. I dlatego w Przedborzu jest prywatna szkoła wraz z prywatnym przedszkolem. I będzie prywatny żłobek dla niepełnosprawnych

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Przedborzu to jest Wielka nieWiadoma. Publiczna szkoła z pryWatnym zarządzaniem. PryWatne przedszkole z publicznym finansowaniem. Poziom szkoły: też pryWatny :)

   Usuń
 9. Magiel idziesz ze szturmówką do MDK-a? Święto więc
  dają za darmo kawę i zagryche. Ja idę.
  O take my Polske walczyli.

  OdpowiedzUsuń

Komentarz ukaże się po akceptacji przez administratora.