wtorek, 6 stycznia 2015

Od czego jest radny?

"Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców."

Rzetelnie i uczciwie?


Ślubując rzetelne sprawowanie swoich obowiązków zobowiązuje się do sumiennego i aktywnego działania nie tylko w samych obradach rady i komisji, ale i poza nią. Radny został wybrany po to żeby sam działał i aktywizował do działania innych. Zobowiązuje się do solidnego wykonywania swoich obowiązków.

Radny powinien za każdym razem szczegółowo uzasadniać wszystkie podejmowane decyzje i przedstawiać czynniki, które były ich podstawą. Działania radnego powinny być na tyle skonkretyzowane, aby mógł być z nich rozliczany. Powinien działać w sposób jawny, publicznie przedstawiać swoje plany i zawsze być gotowym ponieść konsekwencje swoich działań.


Uczciwe wywiązywanie się z obowiązków można rozumieć w kilku aspektach. Pierwszy z nich to uczciwe postępowanie wobec wyborców. Radny powinien jasno przedstawiać nawet najtrudniejsze sprawy, szczerze mówić o problemach i zagrożeniach. Nie może zwodzić swoich wyborców, ani świadomie gmatwać spraw, licząc, że w przyszłości „same się rozwiążą”. Jeśli czegoś nie udaje mu się przeforsować w radzie lub jej komisjach, powinien o tym otwarcie powiedzieć wyborcom. Mieszkańcy łatwiej zrozumieją np. przesunięcie terminu kosztownej inwestycji gminnej, jeśli o jego powodach będą informowani na bieżąco i w sposób przekonywujący.

całoścZ polskiego na nasze.
Radni mają obowiązek utrzymywania stałego kontaktu  z mieszkańcami, informowania nas o tym nad czym pracuje rada, jakie są problemy i jak zamierza je rozwiązać.

Któren z kolbuszowskich radnych gminnych czy powiatowych tak postępuje?

21 komentarzy:

 1. Magiel stan przed lustrem. Wyrecytuj -qr.a ale jestem wielkim idealista. Zmienie ten Swiat! Zaczne od siebie! Od jutra, no moze za trzy dni. Co ja pieprze? Trzeba zmienic ICh! Cale zlo to Ci,ktorzy Mnie otaczaja.Nu zajce. Pagadi!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Magiel prowadzi tego bloga rzetelnie, i to za darmo.co masz mu do zarzucenia? Masz jakieś uwagi do tego co napisał we wpisie?Nie ma racji?

   Usuń
  2. Kiedys ktos wypowiedział,ze racja jest jak dupa. Każdy ma swoja. -Przyslowia ludowe, madroscia Narodu.

   Usuń
  3. Czyżby wynik wyborów był nie po myśli Magla? Karol Wesołowski z pewnością idealnie wywiązywałby się ze wszystkich obowiązków radnego. Tymczasem pozostaje nam delektować się niezależnością i roztropnością Zubowej koalicji. Magiel brawo!

   Usuń
  4. najbardziej wynik wyborów jest po myśli Józefa F i jego poległych przytakiwaczy :)

   Usuń
  5. Fryc wygrał z Zubą :) a że Romaniuk zagrał w ch.. to inna bajka :)
   lepsiejsze są te Twoje przytakiwacze? :)

   Usuń
  6. JozeF jeszcze Was przeciagnie przez Magiel. Przytupasy juz sie otrzasaja. Szczekanie juz slychac w oplotkach.

   Usuń
  7. Przytakiwacze tak moje jak twoje. Lepsze w najważniejszym bo nie szczuli jednych na drugich w czym niestety przodują twoi. Dlatego zawsze przegrają i nie chodzi tu wcale o wyniki glosowania.

   Usuń
  8. Fryc tak wygrał z Zubą chyba na fujarce

   Usuń
 2. ślubowanie powinno być zmienione by było zgodne z prawdą i powinno być'"...Mając na względzie dobro swoje i swojej rodziny"

  OdpowiedzUsuń
 3. Alem jest teraz oświecony,ja durny człowiek myślał że radny po wyborach ma zakaz spotykania się z mieszkańcami
  Jakby nie magiel tobym nawet nie wiedział jak nasz radny powiatowy wygląda,a o spotkaniu z taką osobistościa to nikt nie marzy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. widzisz oświecony ćwieku jak baltazar niby król (gąbka) cię oświetlił więc na kolana warchole przed krulicami (zubrowe) i czcij bożków klakierów .jago poradnych rewitalizowanuch.

   Usuń
  2. Świnię to nawet po wpisie poznać,i aż smród czuć
   No cóż przy władzy tylko takie zwierzęta

   Usuń
 4. Magiel ma 100 % racji w tym wpisie, Nasi radni uważają się za lepszych od nas i mają nas daleko gdzieś, delikatnie mówiąc, a raczej pisząc.

  OdpowiedzUsuń
 5. Skąd wziąłeś te frezesy? Radny nie jest związany NICZYM przy podejmowaniu decyzji.
  Wiele dobrego można robić nie będąc radnym.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ale radne są po to żeby brać niemałe pieniądze za to nic nie robić.Dobrze o tym wiemy.Na komisjach i na sesjach najlepiej nie otworzyć gęby.O konsultacjach z mieszkańcami nie ma mowy.Można się narazić np.Burmistrzowi i wtedy będzie trudno załatwić swoje prywatne sprawy..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ot i cała prawda o radnych
   Dobrze ze jest kościoł to po wyborach tam radnego zobaczysz

   Usuń
 7. człowieku ile ten radny dostaje??? kilka stówek!!!! to nie są małe pieniądze??? jak nie ma go w pracy to nie dostaje pieniędzy więc skończcie z tymi pierdoletami ile to im nie płacimy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlaczego więc nie obradują wieczorami? W soboty?
   A jak radny jest na emeryturze?Albo ma własny biznes i nieregulowany czas pracy?

   Usuń
  2. No jak za takie małe pieniądze obradujecie to przekażcie je na dom dziecka
   Co nie można?
   Można,trzeba tylko chcieć

   Usuń
 8. Niektórzy radni kontakt z mieszkańcami utrzymują, a przynajmniej dwóch -przez internet. Także tych dwóch wypadałoby pochwalić, bo zaiste nadstawiają karku.
  Reszta jest za stara i nie umie klikać na klawiaturze? - nie wiem.

  OdpowiedzUsuń

Komentarz ukaże się po akceptacji przez administratora.