sobota, 8 września 2012

Israel Bakon

Israel Bakon był synem słynnego kantora z Chrzanowa Hirsz Lejb Bakon. Mieszkał w Polsce i Berlinie. W 1938 roku, po "nocy kryształowej", Izrael, jego żona i synek Hirsz wrócili z Berlina do Kolbuszowej, w Polsce. W czasie okupacji niemieckiej  Izrael i jego rodzina mieszkała w Kolbuszowej, a od września 1941 r. znajdowali się w Kolbuszowskim getcie. W 1943 Izrael, jego żona i synek zostali zamordowani w Bełżcu. Izrael nagrał kilka piosenek w swoim wykonaniu w Berlinie w 1936 roku wydaną przez Semer-rekord  Hirsh Lewina.5 komentarzy:

 1. O proszę- ciekawa postać! Przejrzałem przewodnik po ziemi kolbuszowskiej- ani słowa o nim. Ale dlaczego wrócił do Kolbuszowej skoro pochodził z Chrzanowa?
  I czy to prawda, że w latach 30. był gwiazdą europejskiego formatu i koncertował w największych miastach Europy?
  A jeśli tak - to dlaczego w Kolbuszowej był dotąd ZUPEŁNIE NIEZNANY???

  OdpowiedzUsuń
 2. Kompletnie nie znamy historii naszych sąsiadów,ba nie chcemy poznać :(.Ta krótka notka to tłumaczenie tego co napisał bratanek Israela Bakona umieszczając nagrania na You tube.Mieszka on w Izraelu,napisałem do niego maila zobaczymy czy się odezwie.Wygląda na to że jest on w posiadaniu fascynującej wiedzy o przedwojennej Kolbuszowej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No proszę- Kolbuszowski Magiel zostaje lokalnym historykiem!
   Rzeczywiście - wielu ludzi ze sporą wiedzą na temat przedwojennej Kolbuszowej, Głogowa, Sokołowa... jest rozsianych po świecie i gdyby tylko udało się do nich dotrzeć można by naprawdę sporo nowego wnieść do historii tych miejsc.

   Usuń
 3. Psiakość, jeszcze jeden historyk się objawił w powiecie lejbuszowskim!

  OdpowiedzUsuń
 4. Trochę więcej o Bakonie: http://cantorcenter.blogspot.com/2010/06/cantor-israel-bakon_18.html

  OdpowiedzUsuń

Komentarz ukaże się po akceptacji przez administratora.