Urodziłam się w mieście, które w herbie ma krzyż i gwiazdę Dawida.
Od zawsze mnie to nurtowało, skąd taki herb skoro żadnych Żydów tu nie ma, gdzie często słyszy się teksty o wydźwięku antysemickim. Miałam może 15 lat, zaczęłam szukać, szperać, pytać i czytać.
Znalazła się zaniedbana, zamknięta synagoga, znalazły się miejsca, które były kiedyś żydowskimi cmentarzami i co najważniejsze znalazła się historia ludzi, których już nie ma, a którzy kiedyś tam mieszkali. Przez przypadek obejrzałam film "Po-lin. Okruchy pamięci". Pojawiło się w nim to małe miasteczko, ten sam rynek pełen żydowskich mieszkańców. To Kolbuszowa z lat 30. Chłonęłam obraz z niesamowitą radością, rynek nic się nie zmienił mimo tylu lat i zaraz pojawiło się okropne uczucie, że jednak coś się zmieniło. Kamieniczki w rynku są teraz zamieszkane tylko przez Polaków.Nie umiem wytłumaczyć, dlaczego tak bardzo brakuje mi tamtych ludzi. Może dlatego, że to oni tchnęli życie w to miasteczko, potem swe życie tracąc? Może dlatego, że po prostu byli zwykłymi ludźmi, którzy ciężko pracowali, płakali, cieszyli się, kochali, tak jak każdy z nas.
Najbardziej przemawiają do mnie proste rzeczy. Zwyczaj targowiska co wtorek, który w Kolbuszowej przetrwał do dziś, te same ulice, po których zdążali do synagogi, a po których dziś chodzę ja. Nie umiem pogodzić się z lekkością, z jaką zapominamy o tamtych, dla których to miasto było ich miastem. Moja babcia w czasie wojny miała może 10 lat. Na jej wsi, niedaleko Kolbuszowej, utworzono jakiś mały obóz, gdzie zbierano okolicznych Żydów, by ich potem zabrać stąd na zawsze. Mimo wielkiego niebezpieczeństwa chodziła do nich z jedzeniem i mlekiem, a oni dawali jej obierki z ziemniaków dla krowy. Nie wiem, dlaczego to robiła, nie pytam. Gdy jeszcze mogła chodzić pokazała mi i mojemu bratu jedno miejsce głęboko w lesie, dziś już trudno dostępne. Wielką jamę w ziemi, gdzie ukrywali się Żydzi a potem ktoś ich wydał. Gdy stałam na brzegu tego dołu przechodziły mnie dreszcze. Moja babcia była świadkiem egzekucji, jaką Niemcy wykonali na dwóch Żydach, miała wtedy 8 lat. Ci żołnierze ją widzieli, ukrywającą się za drzewem i tylko jej pomachali.Jestem Polką i tęsknię za Wami Żydzi i robię wszystko, by ludzie w moim otoczeniu pamiętali, że kiedyś mieszkaliście tu razem z nami.
Autor: Natalia Ch.
źródło
Oryginał jest niesamowicie ... prawdziwy.
Natalciu Ch., pójdź, ja cię uczyć każę:
OdpowiedzUsuńpiszesz: "utworzono jakiś mały obóz, gdzie zbierano okolicznych Żydów".
Może, Nataciu malutka, poczytaj, kto tworzył te obozy, poczytaj dziecino. Potem dopisz to do listu swego. Przypomnij też babci to i owo, lata swoje babcia ma, może zapomniała. Potem napisz do Moniki K., tej, co zawiaduje obecnie synagogą, nie tylko kolbuszowską. Pokaż jej zdjęcie budynku, powiedz, co w nim było, dopóki się za niego nie wzięła.
Nie jestem antysemitką. Proszę mnie nie obrażać.
Szalom!
Czy ten protekcjonalny ton w stosunku do autorki zupełnie neutralnego tekstu jest konieczny? Skąd od razu pogarda?
UsuńZ czegoż wypływa ta miłość z niewiedzy czy głupoty. Żydzi żyli u nas ale obok nas, śmiali się śpiewali jak klezmerzy z nad Wisły ale mieli w pogardzie w szczególności chłopów. Każdy asymilant i odszczepieniec był przez ich społeczność pogardzany.
UsuńNiemieccy Żydzi, którzy uciekli przed Hitlerem wręcz brzydzili się tym co tu zobaczyli i nie mogli nadziwić jak oni tu żyją. Wątpię czy kolbuszowscy Żydzi odwzajemnili by miłość Natalii Ch. albo Justyny N.
Jesteśmy coraz większymi antysemitami im mniej jest Żydów, którzy pamiętają życie w Polsce. Myślę że ci co zostali odrzucają cały czas myśl że naród, który ich zgładził to Niemcy. Ten z którym tak się związali językiem i kulturą w który się tak wtopili. Dlatego tak potrzebują pożytecznych idiotów, którzy wezmą to na siebie.
UsuńNie odpowiedziałeś, anonimie, co ma usprawiedliwiać Twój protekcjonalny ton.
Usuńjoter, ton ani protekcjonalny, a pogardy w moim wpisie zero: tekst zaś Natali (Natali) tak neutralny,tak poprawny politycznie, aż nie wiadomo dalej, kto te obozy utworzył. Pomnij, że 9/10 społeczeństwa o histori wie tyle, co...
UsuńI z każdym rokiem będzie coraz gorzej
Szalom.
Zero antysemityzmu, nie imputuj mi. Innym takoż.
Nie imputuj antzsemitzymu, stwierdzam poczucie wyższości i protekcjonalność. ,,Natalciu malutka''. Po co to było?
UsuńJoter jest pobudliwy w żydowskim temacie jakby był naczelnym wyborczej.
UsuńMam się obwiesić czy ukrzyżować, że w (żydowski) ton wyższości wpadam? uczę się szybko. O sorry, znów wyższość.
UsuńCzym usprawiedliwiasz brak w liście "budowniczych" obozów? takie malutkie (oj, znowu protekcjonalizm) przemilczenie..
Jeśli zaś zdrobnienie jest tym, za co je wziąłeś, trudno uha ha.
ja z zaścianka, ale neutral, choćbyś się pienił i wpieniał. Szalom (na Szerokiej) raz trzeci. Interpretuj dalej. W końcu to Twoja spec-jalność:)
Antysemityzm coraz częściej maskowanie własnej
OdpowiedzUsuńnieudolności.
Antysemita to ten którego Żydzi nie lubią.
OdpowiedzUsuńkto to jest antypolonus?
OdpowiedzUsuńmożna z nazwiskami, właściwie niedługo trzeba będzie. Tak dla przestrogi.
Kolbuszowa jak każde miasteczko,wieś nie stoi w miejscu,wręcz przeciwnie zmienia się b.dynamicznie.Sentymenty do miejsc dzieciństwa na szczęście zostają w nas.Pamiętam jak wyglądał rynek przed wybudowaniem obiektów GS-u"krokodyla",dworzec autobusowy,Bank Sp-dzieczy i piękną kamienicę obok,która dziś jest sprzedawana na przetargu{podobno po to aby za uzyskane środki kupić Synagogę} czy ta decyzja jest mądra?Przyjażniłam się z p.Płaszczyńskim,szanuję każdą nacje.Dziś zapominanie o naszym polskim dziedzictwie by ratować żydowskie{mimo,że sami Żydzi o to nie dbają} jest nieodpowiedzialnością za którą radni powinni być karani.
OdpowiedzUsuńMieszkali tutaj bo tu wyczuli interes a nie z miłości do Polaków. Mnie najbardziej przeszkadza niszczejący kościół katolicki w Jerozolimie a nie Synagoga w Kolbuszowej. Zróbcie z niej hurtownie to najbardziej ucieszy duchy kolbuszowskich żydów w końcu to ich ukochana branża.
OdpowiedzUsuńKto Ci dziecko wodę z mózgu zrobił. Jedź na pielgrzymkę do Izraela przestaniesz ich kochać jak żydowskie dzieci obrzucą Cię wyzwiskami i kamieniami.
OdpowiedzUsuńSynagoga powinna być dawno wyremontowana i to zadanie burmistrza! Ile mamy obiektów w naszym grajdole? C zym możemy się pochwalić? herbem? jestem pewien że 89 procent mieszkańców nie wie co gwiazda Dawida robi w naszym herbie! A najbardziej mnie ciekawi skąd ten antysemityzm!? Ile mamy Zydów w Kolbuszowej? Ile w Polsce? Oni też byli Polakami - tylko innego wyznania! Co powiedział nasz papież!? To są nasi starsi bracia w wierze.I nawet mamy pomnik Papy!!! I co z tego wynika ? Kołtuństwo, zaściankowośći, nieuctwo do potęgi nieskończonej!!!!!!!!!!!!
OdpowiedzUsuńNo i na koniec dla podsumowania - wszyscy piszący te antysemicke bzdury to zapewne katolicy wierzący w Jezusa Chrystusa (który był Żydem) i Jego Matkę Marię (też Zydówkę) i na pewno co tydzień na Mszy Swiętej przekazują sobie Znak Pokoju - kompletnie nie wiedząc co to oznacza - bo w skrytosci zyczą np. swojemu bogatszemu sąsiadowi "zeby tak go pokręciło".......... Powodzenia!....
To nas wyprowadź z zaścianka o jaśnie oświecony- naucz nas nieuków a to ,że żydzi ukrzyżowali Jezusa "żyda" to taka ich narodowa tradycja ;) lubią sobie zaciukać swojego raz na jakiś czas a na co dzień tłuką palestyńczyków i szukają kaski z przedwojennych włości.
UsuńChrystusa skazali i ukrzyżowali rzymianie. To tylko było w żydowskim kraju. To tak jak z polskimi obozami śmierci one też tylko były u nas. Oba kraje były zniewolone i tam i tu znaleźli szmalcownicy i tacy co się wyparli ze strachu przed śmiercią.
Usuń1. Powinna być wyremontowana. Nie wiem czyje to zadanie. Tutaj nikt nic nie wie.
OdpowiedzUsuń2. Najprawdopodobniej duża część populacji nie wie co robi gwiazda Dawida w herbie. Nie przejmuj się. Oni nigdy i nic nie będą wiedzieć. Póki będzie na grilla i na piwo - nie ruszą tyłka w żadnej sprawie.
3. Stwierdzenia, że ktoś się martwi o kościół w Jerozolimie, albo że osoby narodowości żydowskiej przywędrowały tutaj za zyskiem antysemickie nie są.
4. Żydzi byli Żydami. Nie byli Polakami. Deklarowali narodowość żydowską i religię mojżeszową. Nie licząc jednostek oczywiście. tradycja, świadomość, pamięć i identyfikacja żydowska była zupełnie inna od polskiej.
5. Naszym papieżem jest Franciszek - biskup Rzymu. Jeden z poprzednich papieży - Jan Paweł II powiedział w synagodze rzymskiej: „Religia żydowska nie jest dla naszej religii «zewnętrzna», lecz w pewien sposób «wewnętrzna». Mamy zatem z nią relacje, jakich nie mamy z żadną inną religią. Jesteście naszymi umiłowanymi braćmi i w pewien sposób, można by powiedzieć, naszymi starszymi braćmi”.
"w pewien sposób".- Judaizm zaprzecza otwarcie religii rzymskokatolickiej twierdząc wprost, że Jezus z Nazaretu NIE BYŁ Mesjaszem. Prawowierny żyd potrafi powiedzieć tylko pierwsze zdanie z katolickiego Credo. Z resztą ABSOLUTNIE nie zgadza się.
6. To, że oskarżasz kogoś o antysemityzm to jeszcze byt mało, żeby dodatkowo oskarżonemu przykleić łatkę zaściankowości.
7. Definicja pojęcia "żyd" i "Żyd" jest bardzo złożona. Jednak pamiętać musimy, że Jezus odrzucił drobiazgowe ograniczenia praktykowane przez faryzeuszy, łamał szabat, potępiał obowiązującą religijność, a na końcu odprawił pierwszą w historii Mszę Świętą. Zrobił więc sporo rzeczy, których praktykujący żyd nie zrobi bo.... przestanie być żydem. O to czy był natomiast Żydem należałoby spytać teologa. W świetle dwóch natur Jezusa: boskiej i ludzkiej przyporządkowanie Mu jakiejkolwiek narodowości jest trudne.
8. Pozostawmy Panu Bogu sąd nad myślami i domniemanymi uczynkami bliźnich. Nie nam to robić.
zapomniałem o oskarżeniach o nieuctwo. :-) cóż.... piśmienni pojmą com chciał napisać. A propos uczony mężu... żono :-) Czy wiesz, ze Kościół znakomicie czuł się BEZ tzw. "znaku pokoju" przez 1969 lat? Pierwszy "znak pokoju" pojawił się w pierwszą niedzielę Adwentu 1970 (29 listopada) razem z nabożeństwem, które znasz dzisiaj z niedzielnych wizyt w kościele.
OdpowiedzUsuńWiem że nic nie wiem
Usuńżona
Jak nie ma Żyda to sobie sąsiad Polak znajdzie sąsiada Polaka za wroga. Ot choćby ten nowy mur na Górnej... Byle tylko dokuczyć i od razu robi się lepiej. Lepiej?! Nie wiem jak było przed wojną, bo mnie wtedy nie było. Wiem jak jest teraz. Jak ktoś jest zaradny to go sąsiedzi znienawidzą, choćby był do rany przyłóż. Żydzi byli zaradni, z tego co o nich mówią.
OdpowiedzUsuńTe ekrany to sąsiad sąsiadowi zafundował z dobroci jako ekrany dźwiękochłonne. Tylko ten nie zrozumiał jak by je rejon dróg postawił to wojny by nie było. Zaraz się pewnie dowiem że Paweł i Gaweł był Polakiem.
UsuńPaskudny naród, siedemdziesiąt lat temu wymordowali na Wołyniu niewinnych Ukraińców.
Usuńno tak.
OdpowiedzUsuńSynagoga na pewno nie powinna być remontowana za pieniądze polskich podatników.
OdpowiedzUsuńSynagoga nie ale... ale jeśli chcemy zrobić tam salę koncertowa,wystawienniczą,galerię sztuki, to musimy co nieco z własnej kieszeni wyłożyć,chociażby na "
Usuńwkład własny" na projekty z UE.
Jeżeli służyć ma Polakom to dlaczego nie. Łatwo ją oddaliśmy dotychczasowy użytkownik uznał że jest mu zbędna. Poszło, teraz trzeba kupić cena jest wysoka nikt na razie nie jest chętny. Przyszłych budowlańców czeka spotkanie z bieda technologią pierwszej połowy dziewiętnastego wieku. Problem jest jednak w tym że nie ma konkretnego pomysłu co ewentualnie w niej zrobić. Wszystko wróci do normy jak skończy się inteligencka moda na Żydów.
UsuńPomysł Jagodzinskiego i bibliotekarzy jest niezły.Problem jednak w tym że nie mamy pomysłu czym to m i a s t e c z k o ma być.
UsuńA jaki.
UsuńKto wyremontowaną synagogę będzie utrzymywał?
OdpowiedzUsuńPytanie powinno brzmieć: Kto wyremontowana salę koncertowo-wystawieniczą będzie utrzymywał? I tu masz rację tutejszemu ciemnemu ludowi takie atrakcje nie są potrzebne. Im wystarczy telewizor,pół litra w sobotę i msza w niedzielę.
UsuńOd kiedy nie ma Żydów to pozostał tylko ciemny polski lud. Lasowiacy siłą ze wsi przeniesieni do miasta w miejsce Żydów. Tęsknota Natalii otworzyła nam oczy.
UsuńTo jeszcze raz zadam pytanie: kto będzie wyremontowaną salę koncertowo-wystawienniczą utrzymywał?
UsuńTęsknota Natalii otworzyla ciemnemu przedstawicielowi polskiego ludu miast i wsi oczy.
OdpowiedzUsuń;))))
a jescze lepsze o tym mieście.Żyd by się uśmiał, przedwojenny dopiero:))
Znowu ten protekcjonalny ton jaki Żyd, prawie wszyscy już śmieją się ostatnim ludzkim uśmiechem.
UsuńMoże by ktoś ich potomków z powrotem sprowadził dla Natalci i Justynki. Na pewno nie trzymali by swoich fur/manek/ pod sklepami blokując dojazd klientom. A ponad 100 metrów pierwszej w gminie ścieżki rowerowej przenieśliby tam gdzie jej miejsce/ wszak światem rządzi żydowski spisek/.
Jagodziński wymusza na radnych inwestycję na którą Kolbuszowej nie stać.Skoro taki operatywny to sam sobie poradzi ze znalezieniem kasy na swe wizje.Dyrektorze wykaż się!
OdpowiedzUsuńAle zażarta dyskusja o...żydach.
OdpowiedzUsuń"(...) Chłonęłam obraz z niesamowitą radością, rynek nic się nie zmienił mimo tylu lat i zaraz pojawiło się okropne uczucie, że jednak coś się zmieniło. Kamieniczki w rynku są teraz zamieszkane tylko przez Polaków."
OdpowiedzUsuńA ROSSMANN w Krokodylu to z jakiego jest narodu?
Przed wojną tylko dwie zamieszkiwali Polacy. Wszystko przez Aleksandra Dominika Lubomirskiego, który w 1713 roku zezwolił im na osadzanie się w centrum. Miłośnicy Żydów apeluję o uczczenie tej okrągłej rocznicy.
OdpowiedzUsuń