czwartek, 7 maja 2026

Burmistrz kulturalno-oświatowy

 Jak wielu czytelników wie, przebywałem ostatnio na wakacjach w Stanch (USA), więc człowiek trochę się rozleniwił i z trudem ponownie wdraża się w kolbuszowską rzeczywistość.

Siedzimy więc sobie w redakcji, Magla, pijemy kawę, zagryzając przepysznym sernikiem z makiem (od Pani Asi — dziękujemy) i tak się zastanawiamy: po jaką cholerę burmistrz Romaniuk tak ochoczo jeździ na tę Ukrainę, prowadząc niemal politykę zagraniczną na szeroką skalę, skoro zwykłej, miejscowej roboty nie ogarnia?

Bo wiecie… tam są zdjęcia, delegacje, uściski dłoni, poważne miny i reprezentowanie „wysokiej kultury Zachodu”. Wszystko pięknie, elegancko i zapewne bardzo doniośle. Problem tylko w tym, że mieszkańcy w tym samym czasie błąkają się po mieście z workami i sami zbierają śmieci, bo ktosik zlikwidował  silną grupę pod wezwaniem gospodarczym i straż miejską.

I teraz pytanie fundamentalne: jaki jest sens tej całej samorządowej dyplomacji?

Czy mieszkańcom od tych zagranicznych wycieczek zrobiły się lepsze drogi?
Czy śmieci same zniknęły?
Czy urzędnicy zaczęli działać sprawniej?
Czy nagle poprawił się porządek w mieście?

Bo z perspektywy zwykłego człowieka wygląda to trochę tak, jakby gospodarz domu zamiast naprawić cieknący dach, jeździł po okolicy opowiadając wszystkim, jak świetnie zarządza posesją.

Najbardziej fascynujące jest jednak to, że wszystko odbywa się — rzecz jasna — za nasze piniądze. Delegacje, przejazdy, spotkania, fotografie, może jeszcze jakieś foldery i okolicznościowe przemówienia. Tymczasem mieszkańcy robią społeczne akcje sprzątania i próbują ratować estetykę miasta własnymi rękami.

Azaliż... może więc zamiast kolejnych zagranicznych wojaży przydałaby się jedna strategiczna misja specjalna… na przykład spacer po własnej gminie bez obstawy, kamer i przecinania wstęg?

Bo póki co wygląda to trochę tak, jakby burmistrz chciał być ministrem spraw zagranicznych, mając jednocześnie problem z ogarnięciem własnej kuwety..




59 komentarzy:

  1. Dzieci na Ukrainie mówią mu DZIEŃ DOBRY, a te złe dzieci w Kolbuszowej nie mówią i Burmistrz jest na nas wszystkich obrażony.

    OdpowiedzUsuń
  2. Magielku, jednoznacznie potępiasz akcje sprzątania przez mieszkańców? To Twoje teoretyzowanie już zrobiło się męczące.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gdzie to wyczytałeś? Magiel jednoznacznie to potępia burmistrza, który zamiast posprzątać miasto na majówkę, pojechał na wycieczkę na Ukrainę.
      Ile to kosztowało?

      Usuń
    2. Sprzątanie powinno być na codzien - nie od święta. I nikt nie powinien na tym robić promki. Szczególnie w święto Matki Boskiej Królowej Polski. Szczególnie jak się do niej jeździ zawierzać!

      Usuń
  3. Maglu skup się lepiej na swoim zdrowiu a nie pisz głupot nawołujących do nienawiści do Romaniuka. To negatywne nastawienie do burmistrzów nie pomaga Ci w walce z chorobą. Pamiętaj love and peace

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak do tej pory to Magiel ma się doskonale i cieszy się wspaniałym życiem i zdrowiem ale dobrze że martwisz się o kogoś i udzielasz darmowych porad 🙂

      Usuń
    2. Jakim trzeba być worem , żeby pisać tego typu komentarze! Porażka...

      Usuń
    3. Nazwisko i imię tego wora przecież znane. Ale wiele osób by się zdziwiło….

      Usuń
  4. 2-gi maja, jest Dniem Flagi.
    Każdy Polak o tym wie.
    Sprzątanie można było wyznaczyć w inny dzień.
    Cała ta zarozumiała trójka, Dyzma, Yonek, a głównie Fircyk, kompromitują Gminę, takimi decyzjami.
    To się nadaje do telewizji Polsat.

    OdpowiedzUsuń
  5. a co oni kogą jak wszystko chmelowiec za pysk trzyma i karty rozdaje, pokazują sukcesy innych ludzi i na tym jadą , bo gmina i powiat żadnych sukcesów nie mają . wręcz zadupie i układy kliki

    OdpowiedzUsuń
  6. Jeśli Bóg chce kogoś ukarać, to mu rozum odbiera.
    Wypisz, wymaluj.
    Nuworyszom rozumu brak.
    Ale, że takie mądre radne też zgłupieli?

    OdpowiedzUsuń
  7. Szkoda że nie byłeś Maglu z nami na dniach Kultury Polskiej w Kamieńcu Podolskim. Byliśmy na zaproszenie organizatorów. Spotkaliśmy się z Polonią , która nas przyjęła bardzo ciepło.

    OdpowiedzUsuń
  8. A złota rączka jeżdzi na długą kawę do kawiarni ale postępuje roztropnie bo pod kawiarnią ukrywa auto.Czy wszyscy pracownicy gminy też tak mogą?

    OdpowiedzUsuń
  9. ta akcja ze sprzątaniem była bardzo trafiona, kto nie ma posprzątane koło domu, obejścia , chodnik, to nie sie bierze za dyskusje ,

    OdpowiedzUsuń
  10. Napisał Dyzma.
    Braki w ogarnięciu zadań własnych wynikają z tego, że zajmujesz się hulaństwem na upainie i uciekaniem od rozwiązywania problemów mieszkańców KLB.

    OdpowiedzUsuń
  11. nowa grupa przynajmniej dobrze się prezentuje i dobrze reprezentuje kolbuszowe, bo tzw układ władzy chmielowiec , kardyś to jest anty -promocja

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dlaczego antypromocja. Droga do chałupy młodszego Chmielowca i parking prezentują się naprawdę dobrze.

      Usuń
    2. nowy chobelin może powstanie jak elgorado na porębach kupieńskich

      Usuń
  12. Na jednym portalu Boryna sie chwali że zebrał 1000 podpisów pod odwołaniem Kardysia.Czarno to widzę choć podpisałem.A czy kandydat Pana europosła do polskiego Parlamentu-Mikolaj coś pomaga czy jak zwykle się ślizga.

    OdpowiedzUsuń
  13. Fircyk, przestań prostować banany i pisać zarozumiałe komentarze. Zajmij się robotą, bo dzieci przedszkolne prowadzone chodnikiem, niedługo wypadną na ulicę. Bez przerasta, a ty nie ogarniasz, co należało dawno zrobić.

    OdpowiedzUsuń
  14. poseł to tak sie zachowuje jakby kolbuszowa i te gminy zaczęły się od niego, za jego panowania a przecież kolbuszowa ma ponad 500 lat i jest tak różnorodna, a w ogóle ludzie mają serdecznie dość tej polityki, sejmu, tych władz samorządowych, wojewódzkich, to wszystko to zbędny balast i zbędne koszty utrzymania

    OdpowiedzUsuń
  15. odnośnie sprzątania, piękna idea, gospodyni poznać po ogródku, gospodarza po obejściu, a oboje można poznać po kulturze osobistej

    OdpowiedzUsuń
  16. A co to za dama stoi po lewicy naszego burmistrza ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. to pani Ela, słynna lewaczka antypis a tu się nagle ustawiła po prawej. No no.

      Usuń
    2. Dziękuję za miłe słowa, ale stoję po lewej stronie sceny, a nie po prawej😆

      Usuń
    3. No niestety jak się opisuje zdjęcie to podaje się że po lewej siedzą , po prawej stoją. Pani stoi z prawej obok ultraprawicowego burmistrza 😉to tak na przyszłość.
      Powodzenia w działalności kulturalnej, fajna sprawa.

      Usuń
  17. wszystko wskazuje na to że referendum sie odbędzie i kardyś i rada zostaną odwołane, to byłby niechlubny koniec,

    OdpowiedzUsuń
  18. w kolbuszowie została nagrana płyta z piosenkami o Kolbuszowej, kolbuszowskie klimaty z udziałem bardzo zdolnych młodych ludzi z naszego środowiska, ta płyta jest o niebo lepsza artystycznie od tego wszystkiego badziewia i szmiry co leci na you tube i od tego co co lansują te rozgłośnie, tylko gratulować, czas do Opola na festiwal

    OdpowiedzUsuń
  19. Kurczak sprowokował Borynę do działania ale ma wszystko gdzieś bo za trzy lata nie będzie startował bo nie ma szans.Zostawił Cebulkę Kunę oraz Burka na lodzie.Wykorzystał ich jak się dało a teraz co oni zagubieni zrobią.Kurczak otworzył przez swoją butę konfie. Ironia losu.....

    OdpowiedzUsuń
  20. trzeba zrobić drogę asfaltową z chodnikiem ok 1 km do rancza , gdzie i do kogo się udać , kto się zajmuje załatwianiem takich spaw w naszej gminie, bo ponoć są pieniądze na to

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. a to z polskiego ładu rozdawali za morawieckiego, kto był bystry to sie załapał

      Usuń
  21. kolbuszowa to wymieralnia

    OdpowiedzUsuń
  22. czy nie można prowadzić robót drogowych w nocy , kiedy nie ma ruchu na szosie , tylko w dzień, kto tym kieruje

    OdpowiedzUsuń
  23. chmielowiec z zslu zrobił obwodnice do domu swojego syna , reszta go wali, w co wy ludzie wierzycie,

    OdpowiedzUsuń
  24. tak patrze na te dzieci szkolne, wielka radość, komunie, akademie występy, krokodylki, ale jaka przyszłość ich czeka w tym grajdole, emigracja zagranice, wyjazd do dużych miast, bo tu układzik i siermięga, to nic z tego nie będzie

    OdpowiedzUsuń
  25. tak patrze na te dzieci szkolne, wielka radość, komunie, akademie występy, krokodylki, ale jaka przyszłość ich czeka w tym grajdole, emigracja zagranice, wyjazd do dużych miast, bo tu układzik i siermięga, to nic z tego nie będzie

    OdpowiedzUsuń
  26. no pięknie strażacy ubrani, galowo, tylko jakby przyszło coś do czego, nie daj Boże wojna, to czym będą walczyć, może proce albo toporki im pokupić zamiast lipnych dyplomów

    OdpowiedzUsuń
  27. w kolbuszowej ma wystąpić jakiś czesław co śpiewa , no jak by nie pisał że śpiewa , to co robi, znowu 6 liga

    OdpowiedzUsuń
  28. tak patrze jak się zachowują przechodnie na przejściu dla pieszych na drodze warszawskiej, tam kierowcy muszą mieć kamienne nerwy, a to jakiś łepek śmignie na hulajnodze przed tirem, a to dwie starsze kobiety idą pod rękę tak wolno jak na spacerze a to nie wchodzi i nagle wchodzi, ,i tak cały dzień , tam i z powrotem, no taka jest nasza kultura lasowiacka i największa atrakcja turystyczna, codziennie tysiące kierowców muszą przejechać przez kolbuszowe

    OdpowiedzUsuń
  29. ale to skraj sceny - później już tylko przepaść

    OdpowiedzUsuń
  30. same konkursy piosenki, występy tańca, ogłupianie od małego,, a gdzie nauka gotowania, sprzątania, prasowania

    OdpowiedzUsuń
  31. już trwa dyskusja, kto powinien zostać nowym starostą kolbuszowskim,

    OdpowiedzUsuń
  32. a tymczasem po cichutku nowotwór wiatrakowy powraca.Mieszkańcy Górnej i Weryni strzeżcie się. Czuj duch !!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. a to już coś może Boryna zaradzi , wracamy do tradycji, dawniej też na polach stały wiatraki, tylko polskie a nie niemieckie

      Usuń
  33. a tymczasem w sejmie coś tam opowiadał o zbieraniu i segregowaniu puszek, kapsli, butelek, wystąpienie na poziomie prezesa geesu , a może to jest właściwe stanowisko

    OdpowiedzUsuń
  34. no powoli szykuje se miejsce po powrocie z warszawy, chyba że na staroste

    OdpowiedzUsuń
  35. a u Alberta będzie hucznie, nawet Albert na motorze, no to za rok na quadzie , a na adoracji pustka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rysia zaproście , może na osiołku przyjedzie, on taki charytatywny i pro społeczny

      Usuń
  36. wypisujcie , kogo proponujecie na nowego staroste i nowego posła

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. w parlamencie europejskim gościła wycieczka sołtysów z powiatu kolbuszowskiego na zaproszenie pana Buczka, no to mogą być nowi radni do powiatu i gminy

      Usuń
  37. Okres lęgowy ptaków w pełni.
    Drzew prywatnie niewolno wycinać, ale w skorumpowanych Lasach Państwowych, wycinka idzie pełną parą. Ewidentne niedbalstwo i likwidacja gniazd. Nawet tych pod ochroną.
    Proceder uprawiany od lat.
    Kto wreszcie się tym zajmie?

    OdpowiedzUsuń
  38. jak nie umiesz beemką jeżdzić to se rower kup,

    OdpowiedzUsuń
  39. Boryna zaprosił sołtysów powiatu kolbuszowskiego do Strasburga za pieniądze znienawidzonej przez Konfederację Uni Europejskiej. Fajnie jest przytulić 11255 euro miesięcznie oraz 350 euro diety za każdy dzień pobytu.Ale pragnę zauważyć że tylko jedna sołtyska jest z gminy Kolbuszowa. Boryna robi referendum w sprawie odwołania Kurczaka a Mikołaj mu w tym nie pomaga chce być posłem z Konfederacji.Mikołaju obleciał Cię strach czy wyszła z Ciebie obłuda. W tym jesteś mistrzem ale ludzie jeszcze tego nie widzą.

    OdpowiedzUsuń
  40. Na Zielone Świątki, robimy porządki.
    A nuworysze, nie poobcinali przerastającego na chodnik bzu.
    JAJA PO kolbuszowsku !

    OdpowiedzUsuń
  41. na spinacz to maleńczuk,pasuje do poziomu obecnego poziomu kultury i społeczeństwa bo czesław śpiewa to mówi że śpiewa a czy śpiewa

    OdpowiedzUsuń
  42. w Rzeszowie ogłosili że będą robić referendum i odwoływać tzw prezydenta, no poza korkami to tam rzeczywiście nic nie ma

    OdpowiedzUsuń
  43. kierwo i spółka ogłosili w naszym kraju rejestrację par jedno chłopskich , i dobrze, najpierw rejestracja , a potem podatek tzw bykowe, w Niemczech tak jest, w Polsce też tak kiedyś było, i do wojska na szkolenie , jak sie chce korzystać spraw , to trzeba i obowiązki wypełniać

    OdpowiedzUsuń
  44. zapomniałeś napisac, ze minister spraw zagran. kraju mającego za ojców narodu stiepana i romka, a dzieci w przedszkolu uczą sie i spiewajaą na jego czesć piosenki i wiersze, to tak jakby w niemczech czczono malarza, akwalerystę...

    OdpowiedzUsuń
  45. tak to unia zła, ale kasa dobra,

    OdpowiedzUsuń

Komentarz ukaże się po akceptacji przez administratora.