Nie inaczej jest dzisiaj.Będzie orkiestra,hymn,kwiaty ponieważ jak napisał starosta Kardyś na pierwszej stronie Korso;Kto nie pamięta przeszłości, niegodzien jest teraźniejszości, a nie zasługuje na przyszłość.
25 czerwca 1942 roku zaczęła się likwidacja getta w Kolbuszowej.Z dnia na dzień zniknęło połowę mieszkańców naszej miejscowości.Nie mają pomnika,pomniczka,czy nawet tablicy pamiątkowej.Żadna ulica o nich nie pamięta....
Czy godni jesteśmy przyszłości?
Z tego co nam wiadomo ani Urząd Miasta,ani Powiatowy nie planują obchodów 70 rocznicy tych tragicznych wydarzeń.
Wstyd.
Jeszcze gorsze jest to ,że mający sobie za nic patriotyzm (lokalny) redaktor Paweł Galek,wszystko to skopiuje i zamieści gdzie (nie)trzeba z (nie)odpowiednim komentarzem.
Tak, należy pamiętać. Obchody takiej smutnej rocznicy - pomysł dobry. Jako główny organizator chyba wystąpi obecny właściciel nieszczejącej w środku miasteczka synagogi? bo z pewnością on najlepiej wie, kto się tam kiedyś modlił i co się w czerwcu 1942 stało?
OdpowiedzUsuńBo jeśli nie , to wstyd.
TW
Z tego co ja wiem, to takie obchody organizuje Zydowska diaspora w Stanach Zjednoczonych.
UsuńProblem w tym ,co my chcemy w Kolbuszowej pamietac.
Jest pamięć, która popłaca i pamięć, która nie przynosi żadnych korzyści. Jaka partia Cię pogłaska po głowie za obchody rocznicy likwidacji getta?
OdpowiedzUsuńKorzysc byla by jedna... zainteresowanie mieszkancow tym co sie wokol nich dzieje a to... nie jest w interesie tutejszych politykierow.
UsuńSmutne to... Żyli przecież wśród naszych dziadów, pradziadów. Zresztą kto wie, może i w naszych żyłach płynie ich krew tylko o tym nie wiemy - historia pisała przecież różne scenariusze.
OdpowiedzUsuńJeśli chcemy aby pamiętano i szanowano Nasz Naród, szanujmy nie tylko samych siebie (wzajemnie, a nie samolubnie), lecz pamiętajmy też o Innych!
Najśmieszniejsze jest to, że z wielkim szumem robi się teraz "rewitalizację" rynku,w którym przed wojną tylko jeden sklep należał do Polaka. Kirkut i Synagoga niszczeją bo nie są już "nasze".
UsuńCiekawe rozróżnienie...
kirkut i synagoga mają właściciela [zdaje się krakowska Gmina Żydowska], a 'pamięć' jest w każdym z nas nie wyłączając euroburmistrza i eurorady eurogminy - i ona nas określa
OdpowiedzUsuńJako że jestem napływowy zapytałem kilku rdzennych Kolbuszowian o getto. I co? Zapytali mnie - a było getto w Kolbuszowej?
OdpowiedzUsuńSprawdziłem więc w sieci. Było. Powstało w 1941 - 2.5 tys. osób... Wrzesień 1942 - przewieźli wszystkich do Rzeszowa.
Jako Kuźnia staramy się od dwóch lat na organizację "SZTAMA festiwal". Niestety środków z zewnątrz wciąż brak... A temat nam bardzo bliski. I własnymi środkami jakąś niewielką rzecz planujemy zrobić... W 2010 r. udało nam się "Po-lin" wyświetlić. Ludzie przyszli i bez strat w kosztach się obyło. Fajne, że biblioteka 11 maja ten film przypomni. Polecamy wszystkim!
OdpowiedzUsuń