piątek, 3 stycznia 2014

Sprawdźmy Kardysia

Na portalu Krytyki Politycznej ukazał się ciekawy wywiad z Szymonem Osowskim , prawnikiem, prezesem Sieci Obywatelskiej – Watchdog Polska.

Marcin Gerwin: Intryguje mnie taka kwestia – wyobraźmy sobie, że burmistrz lub prezydent miasta jedzie za granicę, by promować swoje miasto, dajmy na to na targach w Cannes. Wybiera się tam na spotkanie w restauracji, je obiad i bierze za niego fakturę. Jeżeli mieszkaniec przyjdzie do urzędu miasta, bo będzie ciekaw, ile kosztował ten obiad, czy prezydent musi mu pokazać fakturę?



Szymon Osowski: Oczywiście. Jawność faktur jest bezwzględna. Wszędzie tam, gdzie w grę wchodzą finanse, jawność powinna być jak najpełniejsza.



Po co jednak jest ta jawność? Czy nie jest to zawracanie głowy urzędnikom i przeszkadzanie im w pracy? Przecież prezydent, który kieruje urzędem, oraz radni, są wybrani przez mieszkańców.



Jawność jest potrzebna do tego, aby były przestrzegane zasady demokracji. Obywatel musi móc powiedzieć „sprawdzam” i mieć instrumenty do tego, by to zrobić. Wybory co cztery lata to tylko jeden z instrumentów zapewniania demokracji. Prawo do informacji pozwala weryfikować, co robią wybrani przez nas przedstawiciele. Do wyborów czy referendum mogę się przygotować realnie tylko wtedy, jeżeli wiem, jak wygląda działalność prezydenta czy rady, czy moi przedstawiciele dobrze wykonują swoje zadania, czy realizują swoje obietnice wyborcze, czy też nie. Nie wyobrażam sobie demokracji bez jawności.
...
Kto może zwrócić się o udostępnienie takiej analizy?



O informację publiczną może zapytać każdy, niezależnie od tego, w jakim jest wieku, czy jest dorosły czy też nie.



Cudzoziemiec również?



Również. Prawo do informacji jest tak skonstruowane, że jeżeli coś mnie interesuje, to nieważne, kim jestem lub skąd jestem – mogę o to pytać. Może zatem pytać także młodzież.
Czy jeżeli wniosek został przesłany mailem, trzeba się pod nim jakoś specjalnie podpisać – podać pełne dane, numer PESEL, adres zamieszkania?



Można tak zrobić, ale nie jest to konieczne. Nie można bowiem pytać, po co komuś jest potrzebna ta informacja ani w żaden sposób weryfikować pytającego. Kiedy wysyłam wniosek o informację publiczną i podpisuję się pod tym wnioskiem, to osoba, która go odbiera, nie sprawdza, czy Osowski to na pewno jest Osowski. Nie ma to żadnego znaczenia. I tak trzeba taki wniosek wykonać, czyli udostępnić informacje. Najważniejsze jest to, żeby podać we wniosku, jaką informację chce się uzyskać i jak ma być dostarczona – czy ma to również być e-mail, czy raczej chcę ją otrzymać w formie pisemnej lub odebrać osobiście w urzędzie.


Ponieważ poczta starostwa jest zatkana od kilku dni, ,a pracownicy tej instytucji zaglądają do nas kilkadziesiąt razy dziennie, to wklejamy  tutaj nasz wniosek.Podpisał go nasz sympatyk z Nowego Jorku.

------------------------------------------------------------------------------------------------
DANE WNIOSKODAWCY
Nazwisko i Imię: ........Andrzej Kulig
Adres: Brooklyn. NY Stany Zjednoczone


WNIOSEK
O UDOSTĘPNIENIE INFORMACJI PUBLICZNEJ
Na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 r.
(Dz. U. Nr 112, poz. 1198) zwracam się z prośbą o udostępnienie informacji w następującym zakresie:
Proszę o udostępnienie danych ile kosztowała podróż służbowa starosty Józefa Kardysia do Zambii.Mam na myśli całość kosztów :bilety lotnicze,wyżywienie ,zakwaterowanie,rozmowy telefoniczne i tym podobne wydatki,oraz jaka suma diet została wypłacona mu za ten okres.


SPOSÓB I FORMA UDOSTĘPNIENIA INFORMACJI:
Przesłanie na adres mailowy kolbuszowskimagiel@gmail.com
X
kserokopie
X


.


........Brooklyn 03.01 2014....                                               .........Andrzej Kulig..
Miejscowość, data                                                         podpis wnioskodawcy



2 komentarze:

  1. Magiel,ale się ośmieszyłeś tym adresem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wyślijcie na główny adres pocztowy z prośbą o przekazanie wniosku sekretarzowi skoro jego skrzynka jest zapchana... takie dane muszą być na stronie starostwa

    OdpowiedzUsuń

Komentarz ukaże się po akceptacji przez administratora.