sobota, 30 sierpnia 2014

Przez cierpienia (trudy) do gwiazd

Zaciekawił mnie herb naszego powiatu.


Krzyż równoramienny (krzyż grecki) - znak herbowy przyjęty z herbu miasta Kolbuszowa, symbolizujący wspólne działania Boga i człowieka.

Krzywaśń - godło z herbu Lubomirskich, niegdysiejszych właścicieli Kolbuszowej i okolicznych ziem.

Osiem gwiazd - nawiązanie do przynależności ziem obecnego powiatu kolbuszowskiego do województwa sandomierskiego w okresie staropolskim (sześć powiatów i dwie ziemie). Gwiazdy świadczą o dążeniu do celu w myśl maksymy per aspera od astra - przez cierpienia (trudy) do gwiazd. Są także symbolem idei boskiej według której porusza się świat. Gwiazdy sześciopromienne oznaczają wzniosłe czyny i są bezpiecznym przewodnikiem.
źródło

Jak narazie najbiedniejszy powait w Unii Europejskiej funduje nam tylko cierpienia i trudy.

Moim zdaniem ciekawsza była propzycja Ryszarda Szilera.

Herb prosty i zrozumiały, jak sądzę. Drzewo - bo puszcza, korona nad nim - bo dawna królewszczyzna, a szreniawa w korzeniach – bo to herb Lubomirskich, byłych właścicieli Kolbuszowej i okolicy, a także symbol rzeczki, nad którą leży miasto. Słowem: puszcza, rzeka i historia.


źródło

18 komentarzy:

  1. Piękny ten herb zaproponowany przez Pana Szilera! Dlaczego propozycja upadła? Kto decydował?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Projekt Szilera posiada zbyt dużo błędów heraldycznych. Nie można ot tak sobie nałożyć krzywaśni - śreniawy na drzewo. Ten element musi być umieszczony osobno. Pytanie gdzie? Określona musi być też korona, w heraldyce nie może być taka sobie wizja artysty. Sylwetka drzewa nie nadaje się do herbu.

      Usuń
  2. Per aspera ad astra! Jak juzes taki smart

    OdpowiedzUsuń
  3. prócz tytułu pasuje przeczytać jeszcze treść ....jak juzes taki smart nieanonim:)

    OdpowiedzUsuń
  4. prócz tytułu pasuje czasem treść przeczytać, jak juzes taki smart:)

    OdpowiedzUsuń
  5. O ile sobie przypominam to projekt Szilera został odrzucony na etapie Konkursu na herb, przez starostę Lenarta i Przybyłę. Lenart z Jagodzińskim zwrócili się o zaprojektowanie herbu do J. Bardana (speca od doprowadzenia do ruiny kolbuszowskiej synagogi, to tak na marginesie). Bardan wykonywał projekty a radni powiatu je odrzucali bo wszystkie okazywały się beznadziejne. Razem 5 projektów przedstawił. Wszystkie chyba z gwiazdą sześcioramienną albo jakąś podobną. Wreszcie Komisja heraldyczna miała dość i zaproponowała by w herbie umieścić śreniawę lubomirskich na czerwonym tle i gwiazdy z staropolskiego woj. sandomierskiego. To był 6 z kolei projekt. Na sesji powiatu radny Popek (artysta, redaktor i dociekliwy badacz historii - w jednej osobie) zaproponował wprowadzenie krzyża na środku tarczy, tak jak w herbie woj. podkarpackiego. Bardan i Lenart się temu sprzeciwili i wywiązała się niezła awantura o ten krzyż. Zaraz potem Popka usunęli z naczelnego Ziemi Kolbuszowskiej. Komisja Heraldyczna ostatecznie zdecydowała żeby krzyż przesunąć ze środka na lewą stronę nad śreniawę i tak zostało. Wymieniony artysta historyk mógłby więcej na ten temat powiedzieć bo pilotował sprawę herbu z ramienia ówczesnego Zarzadu Powiatu.

    OdpowiedzUsuń
  6. Cóż za dziwna zbieżność? Towarzysz Jagodziński w swoim dyletanctwie(zamiast pobierać nauki na Uniwersytecie Jagielońskim wolał latać po zebraniach partyjnych). Z taką samą aktywnością odebrał naszemu miastu herb i historię i doprowadził do tego że mamy bolszewicką wronę na herbie miasta. Tak samo aktywnie uczestniczy teraz w tworzeniu "historii" synagogi i wydawaniu miejskich pieniędzy. Kiedy mieszkańcy w końcu się obudzą i podziękują takim działaczom społecznym i historycznym, dadzą działać młodym wykształconym i inteligentnym ludziom?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No jak to? Nie Bardan i Janmar Wiącek odebrali stary dobry herb Kolbuszowej tylko Jagodziński? To oni są podpisani na Projekcie zmian w herbie kasującym orła i gwiazdę Tyszkiewicza. Co miał do tego bibliotekarz?
      Ciekawe stwierdzenie "bolszewicka wrona" na herbie miasta. Nie łapię o co chodzi? Czyżby jeszcze jedna wersja herbu? Oprócz tej judeo - masońskiej jakaś bolszewicka? A to ci dopiero.

      Usuń
  7. W takim razie pan Popek powinien to opisać, bo to ciekawa sprawa, a niewiele osób o tym wie. Może to dla kogoś niewygodne, dlatego taka cisza?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ktoś powinien się do niego o to zwrócić

      Usuń
    2. Ale jak go znaleźć, Magiel kiedyś pytał i co:
      http://kolbuszowskimagiel.blogspot.com/2014/01/gdzie-jest-benedykt-popek.html

      Usuń
  8. przypisywanie autorstwa herbu P. Lenartowi zdaje się być zamierzonym błędem: to za kadencji miłościwie nam panującego Pana R. i Pani W. wybrano i zatwierdzono wymieniony pomysł...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. "Wygląd herbu powiatu kolbuszowskiego został uchwalony przez Radę Powiatu w Kolbuszowej na sesji w dniu 23 sierpnia 2002 roku"
      (za Wikii)

      Czyli herb wyglancował Lenart.

      Usuń
    2. wyglancował tak jak liceum

      Usuń
  9. Maglu. Wstaw no tu herb woj podkarpackiego. Niech ludziska zobaczą jak ładnie mógłby podobnie wyglądać herb naszego powiatu z gwiazdką pośrodku. Po lewej śreniawa, na górze krzyzyk po prawej gwiazdki sandomierskie. Na mój gust byłoby ładniej. No nie? I nie wypisywać mi tu dyrdymałów, że Lenart to zawsze był taki gołąbek. Całą pierwszą kadencję forował Bardana i jego projekty. Trzymał sztamę z Bardanem, Jagodzińskim, Wiąckiem Janmarem, Przybyłą, Mytychem, Chmielowcem, Orzechem, Szkaradkiem i takimi tam podobnymi.

    No. Ten tego, tam tego, gdyby nie opór pana Popka wspieranego poniekąd przez Bzdzikota, Romaniuka (tego pobożnego, młodszego) i takich innych to dziś mielibyśmy jakąś wersję herbu powiatu z gwiazdą Dawida. A Lenart byłby awansował na rektora URz. Jak Bardan na dyrektora MKL. No. Ten tego, tam tego

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. i tak awansował, ale to może za Werynię?

      Usuń
  10. Ło la Boga, Anonimie, już awansował na rektora Lenart? Gdzie? Kiedy? Nie strasz nim ludzi bo pouciekają z tego Rzeszowa. Nie no, nie bedzie rektorem. Gwiazdki Dawida do herbu powiatowego nie wstawił, towarzysz Bonusiak już poszedł na emeryturę i pleców nima, towarzysz Biesiadecki utracił szefostwo w kolbuszowskim SLD. No to jak zostanie rektorem? No jak?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Coś Anonimie Ło la Boba, nie do końca skapnąłeś sie: awansował na pracownika jakiegoś tam na uczelni więc po pracy w szkole średniej to dla niego (dla nich, bo żona też) awans, nie?
      jeśli się mylę do miejsca pracy, popraw, dzięki

      Usuń

Komentarz ukaże się po akceptacji przez administratora.