poniedziałek, 10 lutego 2020

Historia Kolbuszowej za 200 tysięcy złotych

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej przegłosowano 50 tysięcy złotych na napisanie historii Naszej Wielkiej Lasowiackiej Stolicy. Docelowo ma to być 120 tysięcy, skończy się jak szeptano w kuluarach spokojnie na 200 tysiącach złotych.
Cool!
zdjęcie-archiwum Bogusława Rychlickiego


Za napisanie skasować ma za to sława z Krakowa i miejscowi historycy regionaliści. (Tacy jak radny Michno?).

Azaliż...
Rozumiemy, że miejscowym historykom  nie zależy na uznaniu i nie chcą czegoś takiego napisać za darmo.Liczy się tylko kasa.Szanujemy to.Dlaczego jednak ma za to płacić "miasto"?

Towarzystwo z Goslara może przecież wystapić o środki zewnętrzne z programów Uni Europejskiej.Jest ich bardzo dużo, a marszałek Ewa Draus z pewnością pomocy nie odmówi.
Bardzo miła kobita.

Kolejny wielki kryzys finansowy na horyzoncie,  mamy 40 milionów długu do spłacenia, ze 2 miliony odsetek rocznie.W połowie miasteczka nie ma kanalizacji sanitarnej, nie ma za co nawet kupić drona aby sprawdzić czym palą (nie tylko) na Matejki.

Na takie wydatki nas po prostu teraz nie stać.Trzeba zaciskać pasa i spłacać długi.Między innymi dlatego opłaty za ścieki i wodę są tak wysokie.


Jeśli naprawdę zależy nam  na utrwaleniu histori tego miasteczka, to wystarczy na początek postawić kamerę i nagrać wspomnienia najstarszych mieskańców Kolbuszowej. Ostatni ktrórzy poamiętają co działo się tu przed i w czasie II Wojny Światowej bardzo szybko odchodzą.Dlaczego tego  nie robi stowarzyszenie powołane w tym celu?







Więcej czytaj tutaj

18 komentarzy:

  1. Jak ta historia miała by być napisana przez Michne, to lepiej zapłącić te 200 tysięcy komuś spoza Kolbuszowy.

    OdpowiedzUsuń
  2. 120 napisanie. Później przyjdzie czas na wydruki, promocję itd itp. 200 strzeli jeszcze braknie.

    OdpowiedzUsuń
  3. A nie mógłby napisać Radwański? Przecież to doktor,albo Galek z wykształcenia historyk?

    OdpowiedzUsuń
  4. Ok, rozumiemy że po to taka kwota żeby znaleźć to czego jeszcze nie wiemy. W tym celu trzeba zapłacić komuś kto uda się do archiwum w Krakowie i żmudnie wyszuka informacji na temat Kolbuszowej. Sądząc po kwocie mówimy tu o jednej osobie pracującej nad tym zadaniem przez kilka miesięcy.
    Pytanie które Pan Panek zadał w tej sprawie bardzo zasadne. Dziw bierze, że taka informacja nie była podana wcześniej. Jeśli podejmuje się decyzję to należałoby w sposób maksymalnie przybliżony informować o kosztach całej inwestycji i na tej podstawie analizować czy w obecnej sytuacji(która jest bardzo kiepska) gminę stać na takie wydatki.
    Takich kwiatków mamy więcej. Poseł nasz umiłowany ogłosił niedawno na swoim profilu Facebookowym że strażacy z Kolbuszowej Dolnej dostaną nowy wóz, cool!
    To ja mam w takim razie pytanie do Pana Posła: czy gmina Kolbuszowa, a co za tym mieszkańcy tej gminy do takiego wozu będą musieli się również dołożyć? Bo jeśli tak, to Dolna wozu nie dostanie w prezencie od Posła, a raczej zostanie on sprzedany na promocji ;) Z tego co widziałem - a patrzyłem dokładnie, w budżecie gminy Kolbuszowa takiego wydatku na rok 2020 nie było. Czyżby kolejny kredyt? Kampania poselska na koszt podatnika? Czy stać nas na pompowanie takich środków w koła gospodyń i ochotnicze straże pożarne, kiedy wszystkie inne wydatki i dotacje zostały obcięte do wegetacyjnego minimum?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kolbuszowa nigdy nie miała szczęścia do dobrych gospodarzy.

      Usuń
    2. To są według urzędników/samorządowców pieniądze publiczne ,czyli nie należa do nikgo. Dlatego nikt się nie przejmuje sensownością wydatków.

      Usuń
    3. To ile w końcu kosztują nas prezenty od posła Chmielowca?

      Usuń
    4. Tu trzeba się zastanowić nad sensownością utrzymania niektórych OSP.W jednych miejscach jest
      ich zadużo, w drugich za mało.

      Usuń
    5. Obyś się nie musiał przekonać na własnej skórze gdy jednostka będąc w ksrg nie ma bardzo czym wyjechać bo ma 30letniego wraka a nie samochód do jazdy i niesienia pomocy mieszkańcom przynależność do ksrg stawia przed jednostką zadania i wymagania takie jak odpowiednie wyszkolenie strażaków i wyposażenie w sprzęt między innymi i samochód

      Usuń
  5. To musi być fachowa robota :) Nie jakieś amatory. https://nienadowka.jimdofree.com/nienadowscy-dziedzice/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Radwański- doktor. Michno-doktorant.Szafrańska- magister.Kaczmarczyk- magister. Galek - magister. Sami fachowcy.

      Usuń
    2. Nie zapominaj o Piórku,ale co to za magister. :(

      Usuń
    3. Szafraniec nie Szafrańska. Jest jeszcze Bardan, trzeba wymienić bo się obrazi. Doktorantem to ile lat można być bo tamta informacja od Michny o sobie to raczej mocno przestarzała.

      Usuń
  6. Kolejne pytanie: jak wygląda aktualnie podział sił w samorządzie? Kto z kim i za ile? Albo ktoś tu dobrze gra, albo nie ma zdecydowanej większości. Debata nad niektórymi tematami, podgrzewana przez radnych z tzw. obozu władzy pokazuje że są tam mocne tarcia. Ponieważ nie jestem fanem zadawania sobie bólu na dłuższą metę, nie zamierzam słuchać tego widowiska wstecz. Zadanie domowe dla Magla - rajców jest ze 20, kilku sołtysów, 2 Burmistrzów, 2 proboszczów + kilka innych wpływowych z gminy Kolbuszowa. Czy dałbyś radę każdego krótko opisać?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W radzie miejskiej powstała ponad podziałami spółdzielnia "młodych", która jest wstanie zablokować wszystko.Na razie testują, co i ile mogą.Najciekawszy jest Kaczmarczyk, który mógłby to towarzysto spacyfikować siłom i godnościom osobistom, ale mu się (na razie) nie chce.Pępek przeszedł na emeryturę a Szumierz jest spolegliwy i najchętniej... wyjechałby na jaką wycieczke do Stanów Zjednoczonych.

      Usuń
  7. Historia tego miasta zasługuje na dotacje co najmniej półmilionową. Bo jest to miejsce wyjątkowe?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Historię tego miasta możesz przeczytać w Internecie a nie zaczynać od 50 a skończy się na 200,może 300 tysiącach i wypociny będą leżeć na półce u Jagodzińskiego a dodatkowo ktoś na tym nieźle zarobi .lepiej te pieniądze wydać na nowy samochód dla strażaków przynajmniej wyjadą pomagać mieszkańcom ratować ich mienie kilkadziesiąt razy w roku 😉

      Usuń
    2. Warto coś takiego wydać, ale w takich dziurach jak nasza zawsze robią to miejscowi pasjonaci. Po co wydawać pieniądze na jakiś pożal się Boże fachowców.Nie znają nas naszych realiów itp itd. Poza tym nik za nas nie zrobi archiwizacji wspomnień mieszkańców. To proste tylko nikt nie chce zrobić tego za darmo. :(

      Usuń

Komentarz ukaże się po akceptacji przez administratora.