niedziela, 1 listopada 2020

"Leoś się o ciebie pytoł"

 Wpis z 2013 roku.

Tym zwrotem straszą w Kolbuszowej ,rodzice swoje pociechy ze zbyt długimi włosami.

Pan Leon Judziński to kolbuszowska legenda.Chodził po rynku i okolicznych uliczkach proponując panom o zbyt długich włosach; Ostrzyc? Ostrzyc?. Redaktor Radwański z Korso miałby z nim spore problemy.
Robił to dobrze,miał nawet kiedyś swój własny zakład fryzjerski.

Czasami widać było jak na ławeczce gdzieś z boku strzygł za drobną opłatą jakiegoś delikwenta.
Później siadał pod starą apteka i czytał Trybunę Ludu ,albo jakaś książkę znaleziona w śmietniku.Bez względu na pogodę chodził ubrany w czarną jesionkę,oraz trzewiki bez skarpet.Taki nasz swojski lasowiacki Einstein, któremu nie wyszło...

Tak wygląda jego grób...

14 komentarzy:

  1. Szacun za wspomnienie pana Leona.
    Na zaczepki niesfornej gowniazerii jakiej pełno było i jest wszędzie, nawet w lasowiackiej stolicy dziarsko odpowiadał :" purtaj, purtaj..."
    Gdzie taką klasę dziś można spotkać, w reakcji na głupie zaczepki ?
    Niby wszyscy piśmienni i wykształceni a piszą jakieś gwiazdki: ***** ***/** lub słowo które robi ostatnio furorę : wypier....c.
    Wracamy do jaskiń.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Masz rację, jak Ci młodzi są podatni na sterowanie. Poza tym kto używa wulgaryzmów- Ci nieokrzesani którym brakuje normalnego słownictwa.
      Nie wiem czy rozmawiałeś kiedyś z tym naczelnikiem ze starostwa u niego ta "łacina" leci na okrągło- przykładem święci.

      Usuń
  2. A domek naprzeciwko MDK rodzinka przejęła? Może by tak na cmentarzu przy grobie zrobiła porządek? No ale dzisiejsze POkolenia zajmują się czym innym.

    OdpowiedzUsuń
  3. Do Naszego Magla.
    Z innej beczki może podjął byś temat zdalnego nauczania w naszych gminnych SP (oczywisie klasy 4-8). Nauczyciele mieli dosyć czasu na przygotowanie się do lekcji online a tu co- nadal tylko wysyłane same zadania. Za co biorą kasę, dodatek za nauczanie na wioskach itd.
    Znowu jestem zmuszony pochwalić Kardysia iż nauczyciele szkół średnich w czasie zajęć przebywają w szkołach i prowadzą zajęcia online. Jednak można co, na to burmistrz z inspektorem Kogutem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z tym nauczaniem w średnich to tak nie do końca prawda.Nauczyciele co dzieci mają w klasach od 4 do 8 lekcje dają z domu bo dzieci w pieluchach😄 muszą pilnować,ciekawe jak rodzice innych zawodów sobie radzą bo przecież pracują i myślę że bardzo dużo dzieci siedzi w domu samych i radzą sobie raz lepiej raz gorzej z"dziwnymi"poleceniami nauczycieli ;wyślij zadanie w ciągu 10 minut sprawdzian gdzie mi jako rodzicowi czytanie tekstu zajęło 8 minut a jest 15 pytań i to znajdź ,wypisz,odcień,plan wydarzeń napisz i odeślij w ciągu 30 minut.I gdzie tu równe szanse dla wszystkich,gdzie od dziecka się słyszy że rodzic podpowiada na lekcji onlaine.Propozycja dla władz weźcie potrząśnijcie tymi nauczycielami bo coraz więcej widzę że oceny 1 lub 2 w połowie klasy to jest ocena dla nauczyciela i wynik jego nauczania.

      Usuń
  4. Rozumiem, że jak nauczyciele szkół średnich uczą zdalnie ze szkoły, to uczą lepiej, niż jak uczą zdalnie z domu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z domu tylko zadadzą zadanie ewentualnie (od święta) link do prezentacji lekcji i to wszystko. A GDZIE LEKCJA ONLINE, TO JEST NAUKA! Czy nie wiedzą o programach np. Klasroom, teams, zoom, discord itd.
      Niech uczą z domu lub skąd chcą tylko NIECH UCZĄ jak taka ich misja jak się jej podjęli, przecież nie robią tego za darmo. A z dziećmi muszą siedzieć rodzice i uczyć.

      Usuń
  5. Jalu K. pisał,że grypa szaleje w Naprawie,a tu czasy współczesne i okazuje się,że corona w urzędzie dopadła niektórych.

    OdpowiedzUsuń
  6. a to że pan Leon ze Lwowa i przed wojną miał tam zakład - kto pamięta ??

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ano właśnie.
      Wspomnienie o panu Leonie , a tu wszyscy o problemach oświaty...

      Był jeszcze pan Polek który mieszkał na ulicy Krakowskiej w miejscu gdzie dziś mieszka jeden z najbogatszych Kolbuszowian.
      Też bardzo charakterystyczna postać Kolbuszowej lat 70/80/90.
      Zmarł w dość tajemniczych okolicznościach bodajże pobity.

      Usuń
  7. Do komentarza z 23.13 tu nie chodzi o to czy z domu czy ze szkoły tylko o jakość i sposób prowadzenia zajęć nie jest sztuką wysłać parę zadań i egzekwować zrobienie tych zadań i przyswojenie materiału a gdzie wytłumaczenie przedstawienie zagadnień książka to nie wszystko i nie wystarcza dla wielu uczniów a co do nauczycieli to skoro chce wziąć wypłatę niech się pofatyguje do szkoły i prowadzi lekcje ze szkoły.rozwiazaniem tego problemu było by pół wypłaty za prowadzenie lekcji z domu gwarantuje że wszyscy by się pchali do szkoły aby im nie obciąć wypłaty to tyle

    OdpowiedzUsuń
  8. Niestety szkoły gminne czyli podstawowe (jest ich więcej) nie zostały wyposażone tak dobrze w sprzęt jak średnie. I łącza internetowe w podstawówkach są słabsze, bo mimo doprowadzenia światłowodu do budynku rok temu, sygnał nie został do tej pory dostarczony. Ale dyrektorzy zgodnie z zaleceniem ministerstwa zobowiązują nauczycieli do chodzenia do szkoły. Niech się narażają a co to kogo obchodzi, że człowiek może ciężko zachorować. Już w wielu przypadkach chorzy nauczyciele nie świadczą pracy, a tym samym uczniowie są pozbawieni nauczania.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ze Środków transportu publicznego chyba już żaden nauczyciel nie kożysta, pod szkołami same fury- no i dobrze (o czymś to świadczy). Na lekcjach informatyki z Internetu nie użytkuje sam nauczyciel lecz i uczniowie więc jakoś chula.
      O Internet w domu ucznia jakoś nikt nie pyta nie mówiąc o sprzęcie.
      Ludzie też muszą chodzić do pracy i nikogo to nie obchodzi.

      Usuń
  9. Belfegor wszystko wie najlepiej,najmądrzejszy,cała otoczka i zarządzający oświatą to głupki według belfegorów i poru wspierających go nawiedzonych rodziców. Dodać jeszcze do tego rozwydrzoną i rozpuszczoną dzieciarnię i mamy pełny obraz.

    OdpowiedzUsuń

Komentarz ukaże się po akceptacji przez administratora.