środa, 30 stycznia 2013

Wiara, nadzieja,niepokój.

W komisjach sejmowych utknęła ciekawa ustawa  prezydencka:

O wzmocnieniu udziału mieszkańców w działaniach samorządu terytorialnego...

 Formami udziału mieszkańców w planowaniu i realizacji zadań publicznych służących zaspokajaniu ich potrzeb są: konsultacje, wysłuchanie obywatelskie, zapytanie obywatelskie oraz obywatelska inicjatywa uchwałodawcza
Zasady i tryb przeprowadzania konsultacji określa organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego w formie uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego
 

Wysłuchanie obywatelskie to sposób uzyskania opinii mieszkańców i innych zainteresowanych osób i podmiotów o projekcie uchwały organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego.
2. W ramach wysłuchania obywatelskiego:
1) umożliwia się zainteresowanym zapoznanie się z projektem uchwały oraz złożenie opinii o projekcie, które w szczególności mogą zawierać propozycje zmian projektu;
2) przeprowadza się przynajmniej jedną dyskusję publiczną.
3. Dyskusja publiczna, o której mowa w ust. 2 pkt 2, jest przeprowadzana na sesji organu stanowiącego albo na posiedzeniu właściwej merytorycznie komisji organu stanowiącego, w obecności organu wykonawczego tej jednostki lub upoważnionego przedstawiciela tego organu wykonawczego.
4. Przed przystąpieniem do głosowania w sprawie uchwały, której projekt był przedmiotem wysłuchania publicznego, radni są informowani przez przewodniczącego organu stanowiącego o opiniach złożonych w trakcie wysłuchania obywatelskiego oraz o stanowisku organu wykonawczego wobec tych opinii.

Zapytanie obywatelskie to żądanie przeprowadzenia dyskusji publicznej podczas sesji organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego albo na posiedzeniu właściwej merytorycznie komisji organu stanowiącego w obecności organu wykonawczego jednostki samorządu terytorialnego w sprawie ważnej dla wspólnoty samorządowej lub jej części.
2. Elementem zapytania obywatelskiego może być żądanie udzielenie odpowiedzi przez organ wykonawczy lub radnych na pytania związane ze wskazaną sprawą.


Jak widać jakiś specjalnych cudów  (od roku) się nie domagamy.
 Może więc nie czekając na specjalna ustawę ,nasi radni sami odpowiednimi uchwałami stworzą ścieżki do konsultacji społecznych?A może (tu się rozmarzamy) projekty uchwał pojawią się na stronie internetowej Rady Miejskiej?
Może dzięki temu unikniemy takich pomyłek jak wybudowanie zbyt kosztownego basenu czy też szastania pieniędzmi na projekty budowlane które w najbliższych latach nie powstaną?

Jak na razie wszystkie najważniejsze decyzje w miasteczku podejmowane są w gronie kilkuosobowym.Jak widać na obrazku  za oknem wszystkich rozumów oni  jeszcze nie zjedli.







3 komentarze:

  1. Najwyżej 7 radnych jest wstanie przeczytać ze zrozumieniem te uchwały,ale i tak wszyscy czekają na znak Fryca i Gila.

    OdpowiedzUsuń
  2. Czy to prawda że dachu MDK dalej nie wyremontują tylko ocieplą go styropianem?

    OdpowiedzUsuń
  3. Z kim mają negocjowac?Przeciez ci co maja troche oleju w glowie dawno juz wyjechali.

    OdpowiedzUsuń

Komentarz ukaże się po akceptacji przez administratora.