niedziela, 31 marca 2013

Turki w Raniżowie ze smaczkiem.

W Wielkanoc  formowane są  specjalne oddziały straży grobowych, na wzór wojskowych, zwane powszechnie Turkami, które są bez wątpienie najciekawszym obrządkiem ludowym okresu świąt wielkanocnych. Turki Wielkanocne to też najbardziej
polski z obrządków świąt Wielkanocy. Jednocześnie jest to tak
że zwyczaj najmniej znany, w którym rzadko kiedy uczestniczą
przybysze spoza lokalnej społeczności. Nie wyjaśniono dotąd
genezy powstania i pochodzenia nazwy „Turki”. Tradycja ludowa zwyczaj ten wywodzi z czasów odsieczy wiedeńskiej, kiedy
to w wyprawie Jana III Sobieskiego brali udział miejscowi chłopi. Po powrocie z wyprawy (w Wielkim Tygodniu ) do rodzinnych wsi byli przebrani w zdobyczne mundury tureckie. Wywołali tym wielki popłoch, a ludzie krzyczeli „Turki idą”. Oni zaś udali się do kościoła i w podzięce za ocalenie z bitwy, zaciągnęli
straż przy Grobie Pańskim. Z czasem te pierwsze ubiory zniszczały i zastąpiono je ubiorami naśladującymi mundury wojskowe. U
podstaw ukształtowania się zwyczaju straży wielkanocnych leży
niewątpliwie ewangeliczny przekaz o rzymskich legionach strzegących grobu Chrystusa. Można rzec, że prostą kontynuacją tej
rzymskiej straży były w późniejszych epokach wojskowe warty
honorowe w kościołach polskich pełnione od Wielkiego Piątku
do mszy rezurekcyjnej w Wielką Sobotę lub Wielką Niedzielę"

Wieści Raniżowskie str 26.

http://www.ranizow.pl/fileadmin/user_upload/wiesci_ranizowskie/2011/wr_04-05_2011.pdf





fot. M@ti


Skąd ja ja znam ? ;)
fot. M@ti


fot. M@ti

fot. M@ti

fot. M@ti

fot. M@ti

fot. M@ti - źródło zdj


17 komentarzy:

  1. Laboga Maglu, jakie Turki? To nie są żądne turki. To raniżowska straż grobowa. Masz zaległości w czytaniu porządnych fejsbuków.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W Poniedziałek Wielkanocny Pani Indykowa (słynna)organizuje przy Kosciele w Raniżowie zbiórkę pieniędzy na zespół Leśiaki na wycieczkę do Krakowa.
      Kobieta, która zarabia 3500zł miesięcznie w Urzędzie Gminy nie jest w stanie sięgać po po pieniądze unijne lub rządowe na te cele. Takie akcje charytatywne są bardzo dobre dla dla bardziej szczytnych celów.
      Takie akcje charytatywne robi się w Imię szczytnych celów, gdzie przyjdzie czas pomagać pogorzelcom,powodzianom lub ludziom chorym.
      Dla młodych ludzi jest wiele pieniędzy z innych źródeł tylko po nie sięgać.

      Usuń
    2. Czy dałeś coś dla Lesiaków?najwiecej szczeka ten kto nie dał nic

      Usuń
    3. Czyli mieszkańcy Woli Raniżowskiej mieli rację, że nie interesuje się niczym tylko Lesiakami.
      Na Woli Raniżowskiej działa zespół Wolanie. Nikt za prowadzenie zespołu nie bierze za to kasy.

      Usuń
    4. Bo we Woli nie ma ośrodka kultury i kierowniczki która zarabia kupę kasy za nic,a że nie ma co robic to kręci się koło lesiaków,zeby ją było widać na zdjęciach.

      Usuń
  2. Pochodzenie raniżowskiej straży grobowej jest zupełnie inne. Ks. Wincenty Szajnok - proboszcz parafii raniżowskiej zorganizował tę straż w połowie XIX wieku. Ksiądz był patriotą, siedział w austriackim więzieniu za udział w antyaustriackich działaniach w 846. Po amnestii ksiądz objął probostwo w Raniżowie i postanowił stworzyć straż grobową. W konstruowaniu ubioru strażników oparł się na mazurskim przyodziewku świątecznym (sukmana) i czapce krakusce. Rogata czapka była i tak noszona w tych stornach w celu odróżnienia się od Lasowiaków, których Mazurzy uważali za prymitywnych. Straży raniżowskie ani dzikowieckiej NIGDY nie nazywano "turkami" To wymysł quasietnografii przepisującej". Prawdziwe sukmany straż utraciła w latach 70 tych. Zastąpiono je mundurami strażackimi. Po tym okresie kilka lat temu nastąpił powrót do sukman. Co ciekawe raniżowska straż występuje w sukmanach kobiecych, uważanych przez Mazurów za "paradniejse". Była jeszcze jedna przyczyna używania "siwych" przyodziewków- jako stroje kobiece były bardziej zadbane i zachowały się dłużej.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Absolutna racja.
      W czasach komunizmu lansowano nazwę "turki" żeby zneutralizować chrześcijański wydźwięk tego zwyczaju.I zrobili z tego widowiskowe, ludowe show co do idei Straży Grobowej ma się jak wół do karety.

      Usuń
  3. polecam pracę Juliana Wiącka "Tradycje straży grobowej w Raniżowie." To co powyżej to jakieś wklejka z nieświadomo czego. Dzikowiecka i raniżowska straż grobowa wyrosły na zupełnie innym gruncie.

    OdpowiedzUsuń
  4. http://www.stowarzyszenie.brzozakrolewska.pl/component/content/article/1-aktualnoci/16-turki-id.html

    http://www.grodziskodolne.pl/content/view/106/153/

    http://www.wieruszow.kepnosocjum.pl/photogallery.php?photo_id=8191

    mam dalej podawać przykłady na "etnografię copy - paste"?

    OdpowiedzUsuń
  5. Oj Magiel.Widać że nie pijesz.Zmieniłeś sposób wypowiedzi

    OdpowiedzUsuń
  6. Kto siedzi w tej,,armacie"? Mam nadzieje, ze nasz poseł i Fila. No to ognia!!!

    OdpowiedzUsuń
  7. Najprościej jest krytykować, a do roboty to tylko nieliczni i to niektórzy na nich szczekają, bo chyba sami nic nie potrafią robić !!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zacytowany przez magla artykuł został skradziony z internetu i wydrukowany w Wieściach Raniżowskich jako własna praca.To plagiat i tu masz racje ci ludzie nic nie potrafią sami zrobić.

      Usuń
  8. W niedzielę 14 kwietnia w Nowej Dębie, Parada Straży Grobowych -Turki 2013.
    Straży grobowych nie wymyślił lokalny pleban a tylko wprowadził ten zwyczaj u siebie. Zamieszczenie artykułu to przysługa, kto słyszał co to jest Wieści Raniżowskie. Rozwijające się straże ogniowe przejmowały obyczaj lub wprowadzały
    w parafiach. Jaka to i obecnie siła sprawcza wie każdy polityk.Myślał indyk o niedzieli a w sobotę łeb ucięli tylko za co? Turki to tradycja starsza niż Rabacja chyba że chodzi o tę z czasów Popiela..

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę przetłumacz ten wpis na polski. A potem odpowiedz sobie na pytania:

      W którym roku powstała straż pożarna w Raniżowie.
      co ma przegląd "Turki" do straży grobowej w Raniżowie?

      Jaką przysługą i dla kogo jest zamieszczanie (jakiego) artykułu?
      Co ma dzisiejsza "siła sprawcza" do historii straży grobowych?

      Turki to tradycja zdecydowanie starsza (choć nie wszędzie) ale tutaj mowa o straży RANIŻOWSKIEJ i trochę też dzikowieckiej.

      Usuń
  9. Miało być pół serio, a tu ambitnie intelektualnie, prawnie i poprawnie, politycznie,swoboda matką innowacji, Raniżów Ojczyzną samorządności spolegliwości i demokracji.

    OdpowiedzUsuń

Komentarz ukaże się po akceptacji przez administratora.