Zaczęła się walka o pałac w Weryni.Prawo w tym wypadku jest bardzo niejasne, rozporządzenia Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego sprzeczne.
Jeśli prawnikom spadkobierców hrabiego Tyszkiewicza uda się wykazać, że pałac nie był częścią gospodarstwa rolnego to pałac jest ich.
O zwrot przejętego przez państwo na mocy dekretu PKWN w 1944 roku pałacu w Nawojowej potomkowie Stadnickiego wystąpili sześć lat temu. Wojewoda małopolski uznał wówczas jednak, że roszczenia te są bezzasadne, gdyż park i pałac stanowią integralną część gospodarstwa rolnego przejętego przez państwo. Spadkobiercy odwołali się od tej decyzji do ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
Przywrócić dawny blask
Rzecznik starostwa powiatowego w Nowym Sączu Maria Olszewska poinformowała w środę, że ministerstwo zadecydowało o zwrocie zabytkowego pałacu potomkom hrabiego Stadnickiego. Dodała, że starosta nie zamierza występować z odwołaniem od tej decyzji. - Te obiekty niszczeją, nie można było w nich nic robić ze względu na nieuregulowany status prawny. Jesteśmy za tym, aby wróciły one do prawowitych właścicieli i odzyskały dawny blask - powiedziała.
całość
Podobno spadkobiercy interesują się tylko zwrotem w gotówce-ale kto ich tam wie.
Aliści...
Od 1929 roku w wyniku złej koniunktury w rolnictwie, nieudanych
inwestycji i
kryzysu gospodarczego hrabia popadł w olbrzymie długi. Nad
majątkiem Tyszkiewicza został ustanowiony zarząd komisaryczny.
Moim zdaniem warto zainteresować się , ile te długi wynosiły w 1944 w stosunku do wartości pałacu , i od tego zacząć negocjacje ze spadkobiercami.
- Lokalne media
- Instytucje
- Kultura
- Sport
- Stowarzyszenia
- Ogłoszenia
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Ciekawiej byloby zacząć od Lenart a który wtedy gdy Uniwersytet przejmował pałac był starostą.
OdpowiedzUsuńCiekawe co jest w papierach.Jeśli dobrze zrobili przekazanie to nikt Uniwersytetowi pałacu nie odbierze.Skarb państwa zapłaci jakieś tam odszkodowanie i po sprawie.
UsuńA co ma Pałac w Nawojowej do Pałacu w Weryni? Bo cytowania dotyczą właśnie tego pierwszego.
OdpowiedzUsuńNie zazdroszczę Tyszkiewiczom walki z aparatem urzędniczo - korupcyjnym, może uda im się za życia przejąc i wyremontować ten pałacyk :D Ale jeśli i ja tego dożyję z chęcią ich odwiedzę.
OdpowiedzUsuńStarać sie o odzyskanie nieruchomości, która była po uszy zadłużona to nieetyczne.Niech najpierw spłaca spadkobierców tych, którzy pożyczali Tyszkiewiczom pieniądze.
Usuń