sobota, 15 września 2012

Czy warto?

Na miejskim portalu  można przeczytać relacje z uroczystości "wrześniowych".

W 73 rocznicę bitwy o Kolbuszowę a także 68 rocznicę udziału kolbuszowskich żołnierzy Armii Krajowej w akcji „Burza” mieszkańcy miasta oddali hołd poległym bohaterom walczącym w obronie kraju. Tegoroczne obchody upamiętniające wydarzenia z 1939 roku odbyły się 10 września przy Zespole Szkół Technicznych oraz na cmentarzu parafialnym w Kolbuszowej.


No... ładnie było....
Po co ta hipokryzja?Nie lepiej (i taniej) było by sobie siedzieć w domu ,sączyć piwo przy kolejnym odcinku czegoś tam?
Niby jest  jakiś tam Bóg,Honor,Ojczyzna ,tradycja,pamięć.Po co jednak  to potrzebne?
A zasypcie tą zabytkową fosę,wytnijcie kolejny  las, wybudujcie na jego miejscu następny "elegancki" dom weselny.Postawcie dookoła turbiny wiatrowe,na miejscu zrujnowanej synagogi kolejny market . Na kirkucie zróbcie gustowny nowoczesny europejski śmietnik.
Wtedy będzie dopiero pięknie.

Po raz kolejny kolbuszowianie posprzątają zabytkowy cmentarz przy ul. Krakowskiej. Kirkut choć straszliwie zaniedbany, nadal jest jedną z największych atrakcji Kolbuszowej.

To już druga tego typu akcja. Poprzednio uporządkowano sporą część cmentarza, od bramy głównej poprzez alejkę, aż do mogiły. Teraz pora na kolejną cześć placu. Ostatnim razem kolbuszowianie pokazali zarówno liczebnością jak i zapałem do pracy, że historia i kultura naszego miasteczka, także ta związana z ludnością pochodzenia żydowskiego, nie jest im obca. Miejmy nadzieję, że będzie tak i tym razem.

Zapraszamy wszystkich do przyłączenia się do akcji w najbliższy poniedziałek (17 bm.). Zbiórka przed bramą cmentarza o godz. 16:00. 



/Kolbuszowa24/


Utwór w wykonaniu kolbuszowianina który został zamordowany w Bełżcu w 1943 roku.


13 komentarzy:

  1. A co Ty z tym Kirkutem. Czy aby Ci co tam spoczywają bądź pobratymcy tych , którzy tam lezą życzą sobie aby ktoś tam się szwendał.
    A ten niżej niby jaki to on kolbuszowianin? Jakiś czas mieszkał w Lejbuszowej , to już kolbuszowianin?

    OdpowiedzUsuń
  2. Popatrz od strony praktycznej.Jakaś większa firma zagraniczna zechce zainwestować większe pieniądze w Kolbuszowej.Jej przedstawiciele przyjadą tutaj,zaczną prowadzić rozmowy ,rozglądać się dookoła.Wszystko będzie szło gładko .Ktoś jednak trafi na zdewastowany przez okolicznych mieszkańców kirkut.Zarząd firmy dojdzie do wniosku ,że lepiej się z tej inwestycji wycofać, ponieważ może być to źle widziane przez udziałowców.
    Ignorowanie niszczonego cmentarza żydowskiego, przez starostę i burmistrza jest przyjmowane tutaj z dziwnym "zrozumieniem" i aprobatą.Tutaj to szczyt elegancji.Jednak na zewnątrz postrzegani jesteśmy jako swoisty "ciemnogród" który należy omijać z daleka.Stan w jakim znajduje się kirkut to papierek lakmusowy kim naprawdę jesteśmy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dupa tam inwestorzy. Idzie m.in. o to, kto grób Anonima na starym albo komunalnym będzie z malin za dwieście lat kosił.

      Co do pytania o to, czy ci, którzy tam spoczywają życzą sobie, żeby ktoś im się szwendał - po ostatnim sprzątaniu żadne zjawy nie zgłaszały pretensji, wręcz przeciwnie, sypiam spokojniej, czego i Państwu życzę.

      Usuń
    2. Dokładnie..."argument" ekonomiczny jest dla tych, którzy nie mają sumienia.

      Usuń
    3. Nie rozumuj dosłownie(nie składaj liter). Ciała ludzi tam złożonych znalazły się w tym miejscu z ich woli. Nie zostali pogrzebani razem na jednym cmentarzu , tutaj będzie parafialnym. Czyli byli i chcieli być rożni od pozostałych. Ich potomkowie gdzieś tam żyją, ba nawet mają swoje upragnione państwo. Sądzę, iz nikt nie czyni przeszkód aby to państwo zadbało o groby swoich przodków. Chyba, że to dla tego narodu nieistotne. A szwendanie sie po cudzych grobach, może jest dla kogoś atrakcyjne, bądź ma inne cele.

      Usuń
    4. Trzeba się zdecydować,albo to byli obywatele polscy,nasi sąsiedzi,albo... no właśnie kto?To zdefiniowanie jest bardzo ważne i niesie za sobą poważne konsekwencje prawne.

      Usuń
  3. Najpiękniejszy krok na kirkucie w ostatnich latach poczynili sami Żydzi,bo chyba nie starosta czy burmistrz postawili tam pod okiem Magla taki czerwony koszmar na miotły, łopaty czy ścierki dla przychodzących na czyn społeczny ? Nie wiem , co to, ale tak wygląda. No i brakło im na wykończenie, bo one bidne som. Zresztą czemu mają kończyć tę budowlę, jak to też kolbuszowianie powinni zrobić w ramach pracy i składki społecznej. Oj, Maglu i Jotradw.,zagalopowujesz się czasami do granicy śmieszności.
    Z sumienia to mi wyszło. TW

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 1.Myśmy z tego cmentarza zrobili śmietnisko,powinniśmy to posprzątać.Przynajmniej tyle.
      2.Pochowani są tam obywatele polscy,mieszkańcy Kolbuszowej,nasi sąsiedzi.Ludzie którzy wybudowali w połowie to miasteczko.Ten kirkut więc jest nasz.
      3."Janusz Welenc żuromiński starosta zwrócił uwagę na humanitarny aspekt odnowy cmentarza. – Renowacja świadczy o godnym odnoszeniu się do osoby ludzkiej"

      Usuń
    2. 1. Właśnie z mojego kosza ktoś, przeszukując pewnie zawartość worków, wyrzucił całość na zewnątrz. Syf (kolbuszowski) okrutny. Jutro, jak myślisz, kto to sprzątnie? ano ja, nie ten , kto to zrobił.
      2. Pochowani tam są Żydzi, nasi byli sąsiedzi. Niech Żydzi zamiast wzbudzać w Tobie niepotrzebne wyrzuty sumienia (chyba że chodnik do domu z macewy masz) wpłacą raz na kwartał drobną kwotę na sprzątanie: same korzyści - ktoś zarobi, posprzątane będzie.
      3.Starosta Kolbuszowej zwrócił uwagę. Też.

      Usuń
    3. Kirkut jest własnością skarbu państwa w którego imieniu administruje nim starosta.Kto powinien więc śmietnik tam urządzony uporządkować?

      Usuń
    4. To własność skarbu państwa? nie wiedziałam, odwołuję. Ale kto załóżył tam kłódkę na bramie?

      Usuń
    5. Nie wiem ale... klucz ma Starosta i on wydał pozwolenie na sprzątanie.

      Usuń
  4. celebrują, świętują, czczą, uświetniają, przemawiają podniośle a nawet milczą w skupieniu przez minutę ale chyba nie bardzo wiedzą dlaczego
    a tymczasem jest tak; w 73 rocznicę klęski pod kolbuszową i rozpoczęcia okupacji niemieckiej i w 68 rocznicę porażki akcji "Burza" i wkroczenia sowietów poszli na cmentarz....

    OdpowiedzUsuń

Komentarz ukaże się po akceptacji przez administratora.