Nowa historia wągrowieckiego kirkutu rozpoczęła się w 2001 r., kiedy to młodzież z miast partnerskich: Wągrowca, Gyula (Węgry) i Adendorf (Niemcy) wydobyła macewy z rzeki i jeziora. Przy pomocy władz i miejscowych firm macewy te zostały oczyszczone i zrekonstruowane, a następnie przeniesione z powrotem na teren dawnego cmentarza. W ten sposób w listopadzie 2001 r. w Wągrowcu powstało lapidarium z ocalałymi macewami i pamiątkową tablicą. Na tablicy umieszczono napis w języku polskim, hebrajskim i niemieckim: „Żydom polskim, przez wieki współtworzącym to miasto”.
W uroczystości upamiętniającej społeczność żydowską Żuromina zorganizowanej przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego wzięli udział potomkowie Żydów mieszkających w naszym mieście, mieszkańcy Żuromina, władze powiatu, parafii i miasta, przedstawiciele Fundacji i rabin warszawskiej gminy żydowskiej.
....
Janusz Welenc żuromiński starosta zwrócił uwagę na humanitarny aspekt odnowy cmentarza. – Renowacja świadczy o godnym odnoszeniu się do osoby ludzkiej – mówił starosta.
W Kolbuszowej (jeszcze) nie do pomyślenia.
Na swoim blogu Paweł Michno apeluje:
W najbliższy poniedziałek wymyśliliśmy sprzątanie cmentarza żydowskiego. Data ta jest przypadkowa, choć zbiegła się właśnie z nowym rokiem żydowskim. Mam nadzieję, że nie obrazimy tym nikogo, a uczcimy tym razem radosne dla Żydów święto.
Zapraszam wszystkich chętnych do przyjścia na kolbuszowski cmentarz żydowski w poniedziałek, o godzinie 16. Każda para rąk będzie potrzebna. Przyjdźcie!
Szana towa umetuka! (Dobrego, słodkiego roku!)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Komentarz ukaże się po akceptacji przez administratora.